Umro otac antibebi pilule
Izumitelj antibebi pilule, hemičar poreklom iz Austrije, Karl Ðerasi preminuo je u 91. godini. On je, kako je saopštio direktor bečkog muzeja „Albertina“ Klaus Albreht Šreder, preminuo od raka u San Francisku u SAD. Ðerasi je dugo vremena imao loš odnos sa svojom zemljom rođenja Austrijom.
On je rođen u Beču, kao sin oca Bugarina i majke Austrijanke, koja je zbog venčanja uzela bugarsko državljanstvo. Jevrejska porodica preselila se u Bugarsku, odakle se Ðerasi sa majkom ponovo vratio u Beč nakon razvoda roditelja. Majka je, po povratku dobila natrag austrijsko državljanstvo, dok Ðerasiju zahtev za državljanstvo nije odobren. Tek 2004. je, kao zaslužan građanin dobio austrijski pasoš, a tada je već bio državljanin SAD.
Ðerasi je 1938. godine proteran iz nacističkog Beča u SAD, gde je radio kao naučnik-hemičar. Svetsku slavu on je stekao zahvaljujući dva otkrića - sintetizaciji hormona kortizon, čime je omoguće masovna proizvodnja i 1951. sitnetizaciji hormona gestagen, uz koji je zajedno sa dva druga američka naučnika, razvio antibebi pilulu. Ðerasi je uvek odbijao prihvatanje naziva antibebi pilula, jer kako je govorio, reč je o piluli za sprečavanje trudnoće, a ne leka usmerenog protiv beba.
Inače u Beču je Ðerasi, prema sopstvenim navodima, prvi put od proterivanja boravio tek tokom 1950-ih godina i to zbog učešća na jednom kongresu. Proteklih godina Ðerasi je često dolazio u Beč, gde se i nastanio i dobio više počasnih doktorata.
Proslavio se i kao autor, nakon što je od 1985. godine počeo sa kratkim pričama i pesmama, pre nego što se posvetio pisanju romana naučne fantastike. Kao kolekcionar umetničkih dela Ðerasi je posedovao više od 150 dela Pola Klea, koje je posudio muzeju moderne umetnosti u San Francisku i „Albertini“ u Beču.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
momazver
I....Jel se oglasila Crkva povodom te smrti...
Podelite komentar