NIJE TREĆE OKO: Poruke iz svemira ostavljene na srpskoj crkvi! (FOTO)

 
  • 8

Kao ktitor ove crkve se najčešće pominje kralj Dragutin Nemanjić. U crkvi, na mestu gde se obično sahranjuje ktitor, pronađen je grob mlade žene sa detetom u naručju, što ukazuje na to da je hram možda podigao i neki vlastelin

Za manastir Trška crkva kod Žagubice ne zna se ni ko ga je podigao ni kada, ali se zna da je manastir najmlađi u braničevskoj eparhiji, a ima najstariju crkvu. Osnovan je odlukom braničevskog epsikopa Hrizostoma 1985. dok je crkva podignuta verovatno još u 13. veku.

Ona se od ostalih srpskih bogomolja izdvaja i po tome što nije građena daleko od puteva i putnika. Trška crkva je podignuta tik uz stari put koji i danas povezuje Požarevac i Žagubicu.

Kao ktitor se najčešće pominje kralj Dragutin Nemanjić. U crkvi, na mestu gde se obično sahranjuje ktitor, pronađen je grob mlade žene sa detetom u naručju, što ukazuje na to da je hram možda podigao i neki vlastelin.

Raški stil upućuje na to da su graditelji bili srpski podanici. Izvesno je ipak da je za vreme kneza Lazara, oko 1382. godine, dozidana spoljna priprata od koje su danas ostali samo temelji i kameni natpis na zapadnoj fasadi. Trška crkva je u doba Turaka više puta rušena i obnavljana, a prvobitna arhitektura menjana. Krajem 17. veka je napuštena.

Foto: Telegraf Foto: Telegraf

Trška crkva nikada nije bila živopisana. Ipak, može da se podiči portalom ukrašenim kamenim reljefom koji čine ornamenti u vidu pletenice, floralni motivi i predstave mitoloških bića. Obnovljena je vek kasnije i služila je kao parohijska crkva. Za Božić i Uskrs službu su držali sveštenici iz manastira Gornjak.

Tek od polovine 19. veka, zaslugom jednog bogatog trgovca iz Žagubice, došlo je do prve obnove, a restauracijom od 1980. do 1990. godine crkvi je vraćen prvobitni izgled. Skromnih dimenzija i ukrasa, crkva je sagrađena od kamenih blokova i sige a posvećena je Rođenju Presvete Bogorodice, tj. Maloj Gospojini

Ispred Trške crkve nalazi se zvonik na drvenim stubovima, ali i brojni zanimljivi crteži i natpisi uklesani u kamenje koje čini sokl crkve. Natpisi su na nepoznatom jeziku.

Crteži jelena, nekih neobičnih životinja i prikazi ljudi, kao i oni na kamenim pločama u obližnjem selu Suvi Do, predstavljaju svedočanstvo koje su o svom postojanju ostavili nekadašnji stanovnici ovih predela, a koji su svojevremeno zainteresovali i čuvenog istraživača Eriha fon Denikena. On je u njima prepoznao svemirske letelice i njihove pilote.

(Telegraf.rs / Izvor: Vesti online)

Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Gaja

    29. januar 2015 | 17:48

    Nema fotografija, kao da se crkva nalazi na Antarktiku.

  • ufolog

    6. septembar 2015 | 11:13

    Nisam znao da je Erik sam sebi dodelio titulu ili kako već " fon ". Smatram da je mnogo učinio da bi svet video svoju istoriju sa nekog drugog aspekta,svidelo seto kome ili ne.

  • Dag

    29. januar 2015 | 18:20

    Da li znate da je "cuveni istrazivac" Erih fon Deniken, pisao iz -zatvora?... (Uzgred ,ono fon, sto je oznaka plemstva ,je sam, sebi, dodao.Za vreme Napoleona III, Osman(graditelj Pariza),je sebi dodao ,titulu "barona".I kod nas, postoje slucajevi laznih - "akademika".)...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA