DRAMATIČNO: Ljudi u Srbiji nestaju zbog Fejsbuka!
Naizgled bezazlene prepiske sa strancima na društvenim mrežama u Srbiji se sve učestalije završavaju nestancima, pa čak i tragedijama. Ko je tome kriv?
Biljana Savić (27) iz Paraćina koja je nestala 21. januara sa svojom dvoipogodišnjom ćerkom Anastasijom i prepala porodicu idejom da je više nikad neće videti zapravo je, kako se ispostavilo, pobegla kod drugog muškarca, koga je najverovatnije upoznala preko Fejsbuka.
Pomišljajući na najgore, njen nevenčani suprug i majka alarmirali su javnost pokušavajući da Biljani uđu u trag, a nije ih umirila ni poruka kojom im je ona četiri dana nakon nestanka javila da je "dobro i da je više ne zovu".
DRAMATIČNO: Nestale majka i dvogodišnja ćerka u Paraćinu!
Pre mesec dana, sličan epilog je imala i priča o Nini Živković, učenici osmog razreda iz Resnika, koja je pobegla od kuće nakon svađe sa majkom. Nina je nađena tri dana kasnije u Šapcu, kod mladića kog je upoznala takođe na Fejsbuku, a u toku potrage za njom njeni školski drugovi prepričavali su kako je Nina preko ove drušvene mreže stupila u kontakt sa "nekim starijim muškarcem", pretpostavljajući da je pobegla sa njim.
DA LI STE JE VIDELI? Policija traga za devojčicom (14), nema je već drugi dan!
Za razliku od Biljane i Nine. koje je hirovitost koštala samo osvanjivanja u novinskim stupcima, Ivana Podraščić (14) iz Batajnice svoju neopreznost platila je životom. Beživotno telo ove nesrećne devojčice, za kojom je policija tragala puna tri meseca, nađeno je 6. oktobra prošle godine u napuštenoj kući u Rakovici, u kojoj ju je silovao i ubio drvenom motkom višestruki silovatelj i ubica Darko Kostić (39) iz Beograda.
Kako je naknadno sam priznao policiji, monstrum je Ivanu upoznao na Fejsbuku, mesecima pre ubistva.
Slična sudbina umalo je zadesila i Beograđanku Marinu Stojanović (17) koju je policija, u avgustu prošle godine, nakon šestodnevne potrage našla u stanu njenog mladića, koji se sa svojom porodicom bavio podvođenjem devojaka, uz to ih primoravajući da kradu i prose.
Marina je pobegla od kuće kako bi otišla kod njega, jer su joj roditelji branili da kontaktira s njim, nakon što su otkrili da ga je upoznala na Fejsbuku i načuli da je uključen u različite kriminalne aktivnosti.
U ovakve slučajeve mogla bi biti podvedena i N. K. (16) ćerka Danijele Klječanin iz Šida, koja je pre dve godine prijavila majku za nasilje u porodici jer joj je zabranila da koristi Fejsbuk. Kako je tad njena majka rekla za medije, N. K. je često upadala u nevolje, zbog čega je pokušala da je zaštiti od kontakta s nepoznatim i opasnim ljudima.
Nakon što je prijavila majku policiji, Centar za socijalni rad je devojčicu naprečac oduzeo i smestio u hraniteljsku porodicu, iz koje je potom pobegla kod nepoznatog mladića. Dve nedelje kasnije, tinejdžerka je auto stopom došla u bolnicu u Šidu drogirana, navodeći da je "kod dečka u stanu progutala neku tabletu".
Prema rečima sociologa Olivere Pavićević, pojedina istraživanja rađena u zapadnim zemljama pokazuju da su u poslednje vreme devojčice duplo prisutnije u internet komunikaciji od dečaka, što sa sobom nosi brojne negativne posledice.
- Opasnost od onlajn kontakta i društvenih mreža je višestruka, a mogućnost za skretanje na stranputicu velika. Devojke su otvorenije, a samim tim i sklonije odavanju različitih podataka, koje brojni korisnici društvenih mreža koriste za različite kriminalne aktivnosti. Uz to, slabljenje porodice i roditeljske kontrole dovelo je do toga da mladi, a posebno devojke, iz disfunkcionalnih porodica, u tim kontaktima sa nepoznatima traže spas i utočište, što je samo po sebi potencijalno opasno, jer nikada ne mogu da znaju kako će se kontakt sa potpunim strancem završiti - naglašava Pavićevićeva.
Ona ističe da se ovaj problem, koji je u velikoj meri nesavladiv, može barem delimično rešiti edukacijom mladih i njihovih roditelja, dok je s decom nužno raditi kako u okviru škola, tako i u samoj porodici.
(Telegraf.rs)
Video: Vučić: Bio sam u Novom Sadu i odao počast preminulima
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Blade
Fejsbuk je djavolje igralište ..
Podelite komentar
1993
Ja nemam fb izbrisala sam ga odavno i od tada zivot mi je mirniji i lepsi. Koga briga gde sam, sta sam, s'kim sam...itd. Uzivam i vidjam se sa ljudima koje znam.
Podelite komentar
mitka
fb moze da bude potpuno ok za malo starije koji umeju da da ocene sa kim se dopisuju,ali po decu to,zaista moze biti pogubno,roditelji bi,trebalo da kontrolisu sa kim im se deca dopisuju i sta sve salju na fb.,ne da ih uhode nego da razgovaraju sa njima i da steknu njihovo poverenje,to vecina dece,u svojoj porodici nema,zalosno,imam 54 godine a govorim iz licnog iskustva...
Podelite komentar