OD RAKIJE DO BIBLIOTEKE: S 15 je pravio sajt o prodaji "mučenice", a sad je... (FOTO)

 
  • 5

- Inspirisali su me sajtovi za prodaju sira i kajmaka, i tako je moj prvi projekat bio www.vulovaca.com - priča Vule, koji danas ima 26 godina. Vuletov prvi sajt bio je tada jedini u Srbiji koji je nudio mogućnost on-line prodaje domaće rakije

Vukosav Sredojević, zvani Vule, iz okoline Ljiga otkrio je svet interneta i web-dizajna zahvaljujući jednom projektu EU. Deset godina kasnije on taj svet otkriva drugima.

- U otkrivanju sebe i svoje budućnosti, meni je pomogao projekat Evropske unije. Vreme je da opravdam poverenje - priča Vule.

U centru Ljiga, u prostorijama Internet kluba sedeli su vođa projekta Mirko Marković i mladi volonter Vukosav Sredojević (16) zvani Vule, učenik prvog razreda gimnazije. U okviru radionica za korišćenje računara i interneta, ovaj Klub služio je kao elektronski resurs-centar za obuku u tom delu Srbije.

Vule je visok i mršav, stidljiv u komunikaciji. Na pitanje, „zašto si ovde“, spuštenog pogleda je odgovorio: „Da naučim nešto o internetu...želim da napravim veb-sajt preko kojeg bi moj otac mogao da prodaje rakiju koju peče“. Vule je odrastao u selu Babajić, 2km od Ljiga, u kojem njegov otac peče rakiju (šljivovicu) po 100 godina starom porodičnom receptu svog oca Vukosava, po kojem je i dobila ime „Vulovača“. Otac je razumeo dečakovu opčinjenost kompjuterom i tehnikom te mu je u 7. razredu kupio prvi računar.

Foto: Ilustracija / Tanjug/Rade Prelić Foto: Ilustracija / Tanjug/Rade Prelić

„Čim sam upoznao svet interneta i web-dizajna, odlučio sam da pomognem i odužim se ocu. Inspirisali su me sajtovi za prodaju sira i kajmaka (kojih je u Ljigu već bilo) i tako je moj prvi projekat bio www.vulovaca.com“, priča Vule, koji danas ima 26 godina. Vuletov prvi sajt bio je tada jedini u Srbiji koji je nudio mogućnost on-line prodaje domaće rakije. Objavljivanje priče o Vuletovom uspehu na sajtu tadašnje Evropske agencije za rekonstrukciju pokrenulo je lavinu na internetu.

Samo tokom 2005. njegov sajt zabeležio je 15.000 jedinstvenih poseta iz celog sveta, a Vule je krajem te godine proglašen za najmlađeg web dizajnera u Srbiji. Interesovanja za rakiju Vuletovog oca stizala su iz Amerike, Kanade, Australije, Holandije, Švajcarske... Delegacija najveće evropske kompanije za proizvodnju voćnih rakija „Rudolf Jelinek“ iz Češke, zahvaljujući informacijama sa Vuletovog sajta, obišla je Ljig 2006. i upoznala se sa načinom na koji porodica Sredojević proizvodi šljivovicu.

Foto: freeimages.com/sqback Foto: freeimages.com/sqback

Kako se proizvodnjom domaće rakije bavi dosta meštana Ljiga, Vule je mnogima pomagao da naprave prezentacije i da se reklamiraju na internetu. Njegov rođak, Mioljub Sredojević, 2012. dobio je Veliku zlatnu medalju i titulu za najbolju rakiju u Srbiji na takmičenju u mestu Gornja Trepča. „Bilo je kao da sam ja pobedio...jer to je značilo da su stariji počeli da me slušaju i uvažavaju moje bavljenje internetom“, kaže Vule.

(Telegraf.rs / europa.rs)

Video: Ne znam ko je ubio Đinđića, ali znam ko sigurno nije: Veruović iskreno o atentatu i seriji "Sablja"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Slavka

    29. januar 2015 | 17:24

    Bravo za ovog momka i sve mlade u Srbiji koji imaju talenat da prepoznaju pravu stvar, Valjda će i drzava prepoznati u njima stručnjake koji ovu zemlju mogu dići na zdrave noge

  • Lolol

    29. januar 2015 | 00:35

    Pametno koristenje interneta...kad bi drzava finansirala podrsku za ovakve skole to bi dobro moglo ojacati ekonomiju

  • Miroljub

    29. januar 2015 | 17:25

    Naša poljoprivreda je u tolikom haosu i kanalu da se samo uz dobru priču još uvek može podići i prodati naš proizvod u inostranstvu

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA