OVO JE ISTINA O PADU RATKA MLADIĆA: Ko su mu bili jataci i kako je bežao tajnim službama! (FOTO)
Sala Medija centra u Terazijskoj ulici nije bila dovoljno velika da primi sve one koji su došli da pogledaju prvu epizodu trodelnog TV serijala "Pad haških begunaca", dokumentarno-političkog trilera o skrivanju, potrazi i konačnom hapšenju najtraženijih begunaca posle Bin Ladena - ratnih lidera Republike Srpske, Radovana Karadžića i Ratka Mladića.
Autorski tim odgovoran za nastanak ove tri epizode, koje prikazuju koliko je bilo teško, kao i koje su sve prepreke stajale na putu odgovornih za hapšenje optuženih za ratne zločine, novinar i urednik Slaviša Lekić, Jovana Polić, Bojana Lekić i jedan od najnagrađivanijih domaćih reditelja u oblasti dokumentarnog filma, profesor Dragan Elčić, godinu i po dana naporno su radili kako bi nastao jedan dokument koji će ovoj teškoj temi pristupiti na objektivan i maksimalno profesionalan način.
PREMIJERA: Pogledajte Pad haških begunaca!
Epizoda "Pad Ratka Mladića" prati lični život, profesionalnu karijeru, ratna dešavanja, skrivanje i konačno hapšenje "gospodara života i smrti u BiH", kako su mnogi nazivali generala Ratka Mladića. Nakon kraće biografije, najrelevantniji sagovornici, kao što su tužioci Vladimir Vukčević, Serž Bramerc i Karla Del Ponte, tadašnji predstavnici srpske vlasti Boris Tadić, Raim Ljajić, Zoran Živković, predstavnici Bezbednosno-informativne agencije (BIA) i Vojno bezbednosna agencije (VBA), govore o političkim igrama, ulozi jataka, lažnim identitetima i transformaciji begunca.
- Dokumentarni filmovi su zapisi o istorijskim događajima, nihovim akterima i načinima na koji su ih oblikovali, dokument za generacije koje dolaze - naglasio je jedan od sagovornika serijala, tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević i dodao da se prihvatio ovog opasnog posla kako bi završio tada "državni posao broj jedan".
Mišljenja je da ne bi bilo pošteno da mlade generacije rešavaju probleme u kojima nisu ni učestvovali. Tek kada je preuzeo obavezu koordinatora Akcionog tima za lociranje i hapšenje haških begunaca shvatio je koliki je bio sukob vojne i civilne tajne službe Srbije zbog kog je potraga za beguncima trajala toliko godina.
Od tragičnog samoubistva Mladićeve ćerke, napredovanja u službi, odnosu sa Slobodanom Miloševićem, preko njegovog bekstva, skrivanja, menjanja identita i pomoći koju je imao od jataka, pa sve do akcije 2006. godine u kojoj je BIA pretresla kuću pored one u kojoj se skrivao Mladić, ova priča o poteri zavržava se 37. akcijom kada je on konačno i uhapšen 26. maja u malom selu Lazarevo, kod Zrenjanina.
- Nas je interesovala samo istina o tome šta se zaista dešavalo. Serijal se bavi periodom od podizanja optužnica u Međunarodnom tribunalu za ratne zločine na prostoru bivše Jugoslavije, do privođenja begunaca. Nismo se bavili radom samog Tribunala. Ovo je dokumentarno politički triler koji se bavi nama, našom državom i njenom spremnošću ili nespremnošću da se suoči sa hapšenjima - naglasila je autorka Bojana Lekić koja je naglasila da je serijal posvećen svim žrtvama rata, zemlji koje više nema i Miodragu Rakiću koji je dao sebe za bolju Srbiju.
Autorka Jovana Polić naglasila je da je želja autora serijala da će ove nove informacije, o tome kako su se skrivali begunci, o ulozi Srbije i evropske zajednice u tom skrivanju, omogućiti bolje razumevanje između naroda bivše Jugoslavije.
- Ponosan sam što sam Srbin. Mi smo veliki narod što imamo snage da ovakav dokumentarac napravimo i kažemo šta se zaista desilo - rekao je režiser Elčić.
Završna konstataciju epizode jeda u ostalim državama koje su učestvovale u sukobu do sada nije bilo ovakvih akcija hapšenja begunaca.
U sali u koju su donošene dodatne stolice kako bi bar većina novinara, političara i zainteresovanih uspeli da sednu, bili su novinarke Nadežda Gaće i Brankica Stanković, poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić, Boris Tadić, Čedomir Jovanović, Žarko Korać, kao i oni koji su učestvovali u stvaranju serijala Bruno Vekarić, Nataša Kandić i mnogi drugi.
(Ana Batoćanin)
Video: Mina Lazarević o kabareu "Ljubav iz kulisa"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
goca
Svi oni nisu dostojni ni ime da mu izgovore.
Podelite komentar
Srbenda
Ratko Mladić je odbranio Republiku Srpsku,i spasio je 1.400.000 Srba koji žive preko Drine! Hvala mu na tome! Srpski narod ima večno da ga pamti!
Podelite komentar
Zorzo
Svi ovi dole navedeni,potajni obozaoci lika i dela heroja gen.Mladica,javno ga osudjuju,a potajno mu se dive i zavide.Potajno ga vole,a javno ga mrze.Hteli bi oni da budu Mladic,makar malo,ali nikad oni nece biti Mladic.Dzabe vam trud kad je on bio i bice HEROJ SRPSKOG NARODA!!!!A On ce vecno ziveti,a njih ce pokriti trava zaborava!!!
Podelite komentar