SRBI TRAŽE 10 MILIJARDI DOLARA ODŠTETE: Američka firma nudi nagodbu za Oluju!
Američka firma MPRI, protiv koje su pred sudom u Čikagu Srbi iz Krajine poveli spor, optužujući je da je bila savetnik Hrvatske vojske u operaciji "Oluja" 1995. godine i tako joj pomogla u proterivanju i genocidu nad Srbima, spremna je na nagodbu s Krajišnicima.
Pošto je Federalni sud u Čikagu prošlog oktobra delimično prihvatio tužbu Srba iz Krajine, a sudija Džon Li odlučio da agenciji MPRI treba suditi po američkom zakonu zbog uništene imovine krajiških Srba, u decembru je održano ročište na kojem je tužena strana pristala da se povedu razgovori o nagodbi.
Očekivanja su da bi posrednik krajem marta ili početkom aprila mogao da pozove obe strane i izloži plan medijacije, a čitav proces verovatno će trajati godinu dana, jer i medijator treba da se upozna sa dokazima i iskazima svedoka. Na kraju, on će predlog nagodbe dostaviti Sudu, a Sud će ga proslediti obema stranama.
Spor je, inače, pokrenula grupa Srba iz bivše RSK, koji su u "Oluji" bili prisiljeni da napuste svoje domove. Oni su u ime svih 200.000 prognanih Krajišnika podneli kolektivnu tužbu Federalnom sudu u Čikagu protiv pravnih naslednika agencije "Militeri profešenal risorsiz" (MPRI). U tužbi se pozivaju na to da je MPRI savetovala, obučavala i opremala Hrvatsku vojsku za operaciju "Oluja", zbog čega je zatražena naknada nematerijalne štete u iznosu od 10,4 milijarde dolara.
Savo Štrbac, direktor dokumentacionog centar "Veritas kaže da bi trebalo dostaviti procenu koliko je bilo srpskih domaćinstava u Hrvatskoj koja su pretrpela štetu i kolika je bila prosečna imovina jednog takvog domaćinstva, jer se verovatno neće "izlaziti na teren" i popisivati šteta svakog prognanog ponaosob.
Ukoliko, na kraju, bude dogovora, sumu određenu za naknadu deliće Sud, ali se još ne zna po kom modelu i da li će to biti ravnopravni iznosi.
O izgledima ovog procesa, Bogdan Kljajić, predsednik Sabora krajiških Srba iz Čikaga, rekao je: "Spor je otvoren, nismo ga ni izgubili, ali ga nismo ni dobili. Sud u Čikagu je prihvatio nadležnost, što do sada nijedan sud ovde u Americi nije učinio i ostavljen je prostor za nagodbu, a ona se u suštini odvija u direktnom kontakatu strana i bez javnosti".
Kljajić podseća da je zahtev za odštetu zbog prisilnog napuštanja domova nastao po uzoru na slučaj u kom su Japanci u SAD posle bombardovanja Perl Harbora bili smešteni u preseljeničke kapove - logore, da bi nekoliko decenija kasnije na sudu dobili po 25.000 dolara zbog pretrpljenih patnji. Tako je ideja bila da se svakom Krajišniku isplati ista ta suma.
(Telegraf.rs / Izvor: Fonet, Novosti)
Video: Oskrnjavljen mural herojima s Košara u Kosovskoj Mitrovici, zločin iz mržnje prema Srbima
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
r,hud
Upravo tako.HITLEROVSKA Amerika mora da plati svaki zivot,svaku neprespavanu noc,svako NERODJENO DETE,svaki pedalj srpske zemlje.Da plati BARANJU koju su oteli od SRBIJE i prikljucili NDH- ziji. Pa molim Vas da li je iko i kada nabrojao da je Srbiji pripojena BARANJA,BANAT,BACKA,SREM,a ovi NDHovci jos traze kokekakve ADE na Dunavu.Sreca nasa pa nije na vlasti Djilas,Dinkic,Tadic pa oni bi im dali celu nasu drzavu,bas onako kako su i neki pojedinci u ime dobrosusedskih odnosa sa AMERIKOM otpisali nasa prava odstete od NATO bombardovanja 1999 godine. Zalosno zar ne.....
Podelite komentar
Г&Н
Ко би то рекао да су амери саветовали, обучавали и опремали хрвате. Зар њих,који су у толиким "херојским" подвизима током првог и другог св.рата показали "чојство и јунаштво" над немоћним да су их се и ментори гнушали. Амери да их подучавају. Мада, слично се сличном радује. Браво за организоване Србе, а што се тиче осталог,видећемо.
Podelite komentar
Zzzzz
nema tih para da se izbrise secanje
Podelite komentar