SVE O NEPRIKOSNOVENOM KRALJU: Odrubljivanje glava, represija nad ženama i ogromno bogatstvo (FOTO) (VIDEO)
Kralj Saudijske Arabije Abdulah, moćni saveznik SAD koji se pridružio zvaničnom Vašingtonu u borbi protiv ekstremističke organizacije Al Kaide i radio na modernizaciji svoje ultra-konzervativne muslimanske kraljevine primenom postepenih, ali značajnih reformi, preminuo je juče u 91. godini.
Abdulaha je nadživelo više od 30 dece, koje je dobio u braku sa desetak žena.
Otkad je 2005. godine stupio na presto, a praktično i deceniju pre toga dok je bio regent, Abdulah je nastojao da moć svoje kraljevine kao značajnog proizvođača nafte upotrebi za preoblikovanje Bliskog Istoka, prenela je agencija AFP.
Kakve veze ima smrt jednog bogataša s cenom nafte?
Njegov prioritet tokom vladanja je bio da se odupre uticaju rivalske države Iran, čije je stanovništvo većinski šiitsko, a zajedno sa drugim sunitskim monarsima sa Bliskog Istoka se takođe protivio talasu prodemokratskih protesta koji su početkom ove decenije zahvatil taj region, smatrajući te ustanke pretnjom po stabilnost Bliskog Istoka i po sopstvene tronove.
ZEMLJA U KOJOJ JE PAKLENO ŽIVETI: Evo šta je nama normalno, a u Saudijskoj Arabiji zabranjeno (FOTO)
Kralj Abdulah je održavao istorijski bliske odnose sa zvaničnim Vašingtonom, ali je bilo i neslaganja, i to onda kada bi saudijski vladar pokušao da te odnose oblikuje prema interesima svoje kraljevine, navodi AP.
Abdulahu je smetalo što Bela kuća nije uspevala da postigne razrešenje izraelsko-palestinskog konflikta, a takođe je vršio pritisak na administraciju predsednika SAD Baraka Obame da zauzme oštriji stav prema Iranu i da odlučnije podrži sunitske pobunjenike u njihovom nastojanju da sa vlasti u Siriji svrgnu predsednika Bašara Asada.
Vest o Abdulahovoj smrti objavljena je sinoć na saudijskoj državnoj televiziji. Novim kraljem je proglašen njegov 79-godišnji polubrat princ Salman, dosadašnji prestolonaslednik, koji je u poslednje vreme postepeno preuzimao neke dužnosti.
Abdulah je rođen u Rijadu 1924. godine kao jedan od više desetina sinova osnivača Saudijske Arabije, kralja Abdul-Aziza Al Sauda. Završio je samo osnovno obrazovanje, a umesto učenja je bio više zainteresovan za jahanje konja i lov sa sokolovima. Vaspitan je strogo, što pokazuje i podatak da je kao mladić proveo tri dana u zatvoru na nalog svog oca, koji ga je tako kaznio zato što nije ustupio svoju stolicu jednom posetiocu, protivno beduinskom gostoprimstvu.
Prestolonaslednikom je proglašen 1982. godine, kad je na presto došao njegov polubrat Fad. On je, međutim, 1995. godine doživeo moždani udar, pa je Abdulah kao regent praktično zaseo na tron. Zvanično je postao kralj 2005. godine. Njegov cilj je bio da modernizuje kraljevinu, uključujući osposobljavanje radne snage i davanje većih prava ženama. Abdulah se snažno zalagao za obrazovanje, pa je u Saudijskoj Arabiji gradio univerzitete, a za studente van zemlje je povećavao stipendije.
Abdulah je po prvi put u istoriji svoje zemlje omogućio ženama mesto u savetu Šura, telu koje savetuje kralja i vladu, a obećao je i da će žene ove godine moći da glasaju i kandiduju se na opštinskim izborima, što su jedini izbori koji se održavaju u toj zemlji. Pored toga, Abdulah je 2009. imenovao prvu ženu zamenicu ministra i omogućio da žene rade kao advokati, a saudijske sportistkinje su takođe prvi put učestvovale na Olimpijskim igrama 2012. godine u Londonu.
- On je bio na čelu jedne države koja je polako napredovala, bilo sama ili pod njegovim vođstvom. Mislim da je ipak mogao da ima i veći uticaj na stvaranje modernije verzije islama - izjavila je Karen Eliot Haus, autorka knjige "O Saudijskoj Arabiji, njenom narodu, prošlosti, religiji i linijama podele".
Bilo kakva promena se, međutim, odvijala pod uslovima saudijske kraljevske porodice, navodi AP, podsećajući da je nakon Arapskog proleća 2011. zvanični Rijad oštro reagovao na svaki pokušaj izražavanja nezadovoljstva. Tako su specijalci silom ugušili ulične demonstracije šiitske manjine, više desetina aktivista je bilo uhapšeno i sudilo im se na antiterorističkom sudu koji je osnovao upravo Abdulah.
Od tada saudijske vlasti pomnije prate drustvene medije, na kojima građani sve češće izražavaju bes zbog korupcije i visoke nezaposlenosti, a takođe zbijaju šale na račun monarhije.
Kralj Abdulah je tokom vladavine doneo i niz zakona i odluka, koji su za naše poimanje sveta skandalozni, šovinistički, deskriministički i šokantni. Jedan od poslednjih je zakon koji proglašava sve ateiste teroristima!
Objašnjenje: niz zakona i kraljevskih dekreta imaju za nominalni cilj borbu protiv terorizma, a u stvari je progon političkih disidenata. Usmereni su prvenstveno protiv rastućeg broja Saudijaca koji se vraćaju iz Sirije s idejama rušenja monarhije.
Za učestvovanje u sukobima izvan Saudijske Arabije tako je propisana zatvorska kazna od tri do 20 godina zatvora. No, na meti saudijskog kralja našli su se i nevernici. U Saudijskoj Arabiji su česte javne egzekucije i bičevanja. Razlozi su uglavnom slični, a objašnjenja su opravdavana kao nepoštovanje šerijatskog zakona. U ovoj godini, za 23 dana, koliko je prošlo, izvršeno je sedam egzekucija odrubljivanjem glave.
Iako ne postoji zvanični zakon, u ovoj zemlji su vlasnici restorana ženama zabranili ulazak, zbog njihovog mentalno nestabilnog ponašanja kao što je flertovanje, pušenje cigara i korišćenje mobilnog telefona. Nekolicina restorana okačila je na svoje ulaze znak na kojem su istakli da je ženama zabranjen ulazak, kao jedno od pravila muslimanskog naroda.
Saudijska Arabija je jedna od zemalja sa najrigoroznijim zakonima kada su u pitanju žene. Njima još nije dozvoljeno da polažu vožnju, udaja im je organizovana od strane oca, a vožnja bicikla je moguća samo u ograničenim regionima.
Još jedan dokaz da su u Saudijskoj Arabiji žene više kao vrsta objekta, nego živi ljudi, je novi zakon koji je donesen u novembru a koji ženama zabranjuje "izazovne oči" i "zavodljiv pogled". A zbog sajta “Slobodni saudijski liberali” na kome se diskutuje o ulozi religije u Saudijskoj Arabiji, sud te zemlje osudio je urednika i osnivača tog foruma na 10 godina zatvora, 1.000 udaraca bičem i novčanu kaznu od 266.000 dolara.
Ovo su samo neki od zakona koji su doneseni za vreme vladavine preminulog kralja Abdulaha. Ipak, čini se da mu građani to ne zameraju jer se na hiljade njih okupilo u Meki da oda počast preminulom vladaru.
Kralja Abdulaha je nasledio njegov polubrat Salman, koji je obećao danas, u prvom obraćanju naciji otkad je preuzeo tron, da neće menjati politiku svojih prethodnika. On je takođe pozvao muslimanske i arapske zemlje na jedinstvo i solidarnost i obećao da će služiti državi i štiti je od svakog zla.
Novog kralja bije glas da je pragmatičan i sposoban da uspostavi osetljivi balans između verskih, plemenskih, državnih i zapadnih interesa i ne očekuje se da će unositi promene u saudijsku spoljnu ili energetsku politiku.
(Telegraf.rs)
Video: Posle pet godina "Seviljski berberin" ponovo u Narodnom pozorištu u Beogradu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Pera Kojot # 1
Bas je to interesantno! Saveznik SAD a, a ovamo diktator koji nipodastava zene i sece glave! Kako to, pa zar se SAD nebori bas protiv takvih zlikovaca! Interesantno , veoma!
Podelite komentar
DD
DŽABA BOGATSTVO PORED VEKOVNE ZAOSTALOSTI.
Podelite komentar
sudija
Jadan je narod kad ga vodi vladar sa zavrsenom osnovnom skolom.
Podelite komentar