ČOMSKI: Nije bilo protesta zbog napada na RTS 1999. godine

  • 7

Američki profesor Noam Čomski uporedio je teroristički napad na francuski satirični nedeljnik "Šarli ebdo" s bombardovanjem RTS 1999. godine, primetivši da napad NATO na srpsku televiziju nije izazvao masovne proteste u svetu niti zgražanje javnosti.

Čuveni svetski antiglobalista je, u komentaru za televiziju Si-En-En, podsetio kako je dopisnik "Njujork tajmsa" Stiven Erlanger opisao poprište napada u Parizu.

- Neverovatno je podsećalo na ono s polomljenim staklom, porušenim zidovima, slomljenim nameštajem, izgorelom farbom, uz emocionalno razaranje - rekao je Stiven Orlanger.

Ta rečenica, navodi Čomski, nije iz januara 2015, već iz Erlangerovog izveštaja o bombardovanju RTS 24. aprila 1999. godine, u kojem je ubijeno 16 novinara i koji je privukao daleko manje pažnje.

Foto: Wikipedia Foto: Wikipedia

- NATO i američki zvaničnici branili su taj napad kao napor da se podrije režim predsednika Jugoslavije Slobodana Miloševića - preneo je Erlanger.

Portparol Pentagona Kenet Bejkon rekao je u Vašingtonu, kako navodi Čomski, da je "srpska televizija deo Miloševićeve ubilačke mašinerije isto kao i vojska", što ju je, prema tom tumačenju, činilo legitimnom metom napada.

Čomski napominje da povodom vazdušnog udara na RTS nije bilo protesta niti izraza zgražavanja, nije bilo parola "Mi smo RTS" niti istrage o korenima napada u hrišćanskoj kulturi i istoriji.

Foto: S. Pikula, Anđela Birkin Foto: S. Pikula, Anđela Birkin

- Naprotiv, napad na novinare je pozdravljen. Istaknuti američki diplomata Ričard Holbruk, tadašnji izaslanik za Jugoslaviju, opisao je napad na RTS kao ''izuzetno značajan i pozitivan razvoj'', sa čim su se i drugi složili -  piše Čomski.

Profesor Masačusetskog instituta za tehnologiju navodi da je zbog tog napada NATO kažnjena samo jedna osoba - Dragoljub Milanović, tadašnji direktor televizije, koji je osuđen na 10 godina zatvora zbog toga što nije evakuisao zgradu, a da je Haški tribunal zaključio da napad nije bio zločin, uprkos civilnim žrtvama.

- Njihovi zločini protiv nas - zaključuje Čomski, nisu isto što i "naši zločini protiv njih, pošto potonji nisu zločini već plemenita odbrana najviših vrednosti, ponekad s nenamernim propustima".

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Lena Kovačević o albumu "9":

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Сима

    20. januar 2015 | 15:41

    Чомски да Бог да да живиш још 100 година у здрављу и весељу.

  • Beli andjeo

    20. januar 2015 | 16:20

    "Nase zrtve" I "njihove zrtve" NISU iste. Njihove bombe su bile "plemenite I humane" jer sve sto ubija Srbe je plemenito I tako treba. Ali postoji Bozja Pravda kao najvisa instanca koja ce suditi tim "Plemenitim" ubicama. Vidite kako to na kraju sve dodje na svoje mesto.

  • Deki

    20. januar 2015 | 15:02

    Konačno da neko potseti na taj tragičan dogadjaj i krajnje nehumano ponašanje NATO agresora. Žalosno je što je iz država koje su bombardovale Srbiju izostalo saosećanje zbog ubihenih 16 radnika RTS-a.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA