Ovaj čuveni beogradski pisac je rođak Sigmunda Frojda!
Poznavaoci dobrog štiva iz stopa će vam odgovoriti da je poznati beogradski intelektualac i književnik Filip David ("Hodočasnici neba i zemlje", "San o ljubavi i smrti") ovogodišnji dobitnik NIN-ove nagrade za roman "Kuća sećanja i zaborava".
Oni koji su upoznati sa dešavanjima na kulturnoj sceni u poslednjih 30-ak godina znaće da vam na ovu informaciju dodaju i da je David poznat kao dugogodišnji urednik Dramskog programa Televizije Beograd, kao i autor i koautor brojnih TV drama, i kultnih filmova domaće kinematografije: "Ko to tamo peva", "Okupacija u 26 slika", "Bure baruta", "Poseban tretman", "Paviljon 6", "San zimske noći"...
No, skoro smo sigurni da ni pasionirani ljubitelji knjige ni redovni pratioci ovdašnjih kulturnih dešavanja ne znaju da Filip David ima slavnog pretka! A kamo li da je to ni manje ni više nego otac psihoanalize - Sigmund Frojd!
Prema Davidovim rečima porodica njegove majke pripadala je sefardima, španskim Jevrejima, koji su na Balkan stigli posle velikog egzodusa iz Španije, krajem petnaestog i početkom šesnaestog veka. Očeva linija su aškenazi, srednjoevropski Jevreji koji su naseljavali Beč Peštu, Lamberg, Berlin... Upravo sa te, očeve strane dalji rođak mu je bio Sigmund Frojd.
- Porodica Frojd je telegramom čestitala rođenje moga oca - objašnjava za Telegraf Filip David nastavljajući - Interesantno je i da je otac u tinejdžerskim godinama zbog nekih problema koje je imao išao u rođačku posetu Frojdu za savet. Nažalost, o tome imam samo štura saznanja. Žao mi je što nisam izvukao više detalja o tim rođačkim vezama i njegovom putovanju u Beč.
Interesantan je svakako i podatak da su između sefarda i aškenaza postojale velike kulturne razlike, pa i određena netrpeljivost, te da je venčanje Davidovih roditelja predstavljalo neku vrstu skandala. Bilo je potrebno izvesno vreme da obe porodice to prihvate.
Filip David dobio NIN-ovu nagradu (FOTO) (VIDEO)
Nagrađeni roman "Kuća sećanja i zaborava" (Laguna) Filipa Davida, saga je o Albertu Vajsu koji je još od detinjstva imao prilike da promeni svoj identitet. Nakon što je '42. pod okriljem užasnog rata ostao bez roditelja i brata Elijaha, neko vreme je proveo u kući folksdojčera koji ga nazivaju Hans i nude mu da zameni njihovog nestalog sina i tako se spase od sigurne smrti.
Albert se tada ipak odlučuje da sačuva svoj identitet i pobegne iz nemačke porodice koja ga je umalo usvojila...
(Katarina Vuković)
Video: Palo prvo ovogodišnje skijanje na Torniku, gužva kao u košnici: Sjajne slike zimske idile
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Miki
Sjajan pisac i čovek
Podelite komentar
Sonja
Zaslužio je nagradu. Srećno u daljem radu
Podelite komentar
Dragan
Kakva dobra stvar!
Podelite komentar