POGLEDI UPRTI U BALKAN: Odakle stiže oružje za islamske teroriste?

  • 3

Osobe osumnjičene za terorističke napade ili pripremu napada u Francuskoj i Belgiji imale su u svojim skrovištima veću količinu oružja. Najpopularnije ilegalno oružje su automatska puška kalašnjikov i pištolj Škorpion.

Prošle nedelje su u racijama nađeni čitavi arsenali Kalašnjikova. I dok se istražitelji pitaju kako su pariski atentatori mogli da dođu do oružja, mnogi strahuju da je šengenski prostor već preplavljen automatima tipa AK-47.

U raciji u belgijskom Fervirsu u kojoj su u četvrtak ubijena dvojica osumnjičenih za terorizam, zaplenjena su četiri kalašnjikova. Pre toga su belgijski mediji pisali da je Amedi Kulibali, koji je u jednoj jevrejskoj samoposluzi ubio četvoro talaca, kupio svoje automatsko oružje u Briselu. Za njega je navodno platio nešto manje od 5.000 evra. Jedan trgovac oružjem se predao policiji i rekao da je imao kontakte sa Kulibalijem te da mu je između ostalog prodao jedan automobil. U Francuskoj je policija otkrila kuću koju je Kulibali nedavno iznajmio i koristio kao skladište oružja. Tamo su nađena tri Kalašnjikova novije proizvodnje, kao i jedan minobacač.

Za istražitelje nije iznenađenje to što su teroristi mogli da se domognu takvog oružja. Nik Marš, stručnjak Instituta za istraživanje mira u Oslu, kaže da "oružje možda ne može da se kupi na svakom ćošku, ali da onaj ko ima kontakte sa kriminalcima to može bez većih problema."

Foto: AP/Tanjug Foto: AP/Tanjug

Marš dalje navodi da je oružje verovatno nabavljeno preko trgovaca drogom, te da je vrlo moguće da prodavci nisu znali za šta će ono biti upotrebljeno. Ovaj stručnjak smatra da ti prodavci nisu bili specijalizovani za snabdevanje političkih ekstremista, i dodaje da je oružje verovatno stiglo iz zemalja bivše Jugoslavije, gde je posle građanskog rata mnogo oružja ostalo u privatnom posedu: "Za par stotina evra, neko može da kupi oružje u Bosni i da ga posle za par hiljada proda u Francuskoj, Belgiji ili Holandiji - to je biznis."

Ali, iako ove automate očigledno nije teško nabaviti, oni, izgleda, nisu naročito popularni. Koriste se pre svega za delikte kao što je pljačka banke i čine samo mali deo oružja koje ilegalno cirkuliše Evropom. Policija prenosi da kriminalci više vole pištolje koje je lako sakriti i transportovati.

I Klod Monike, zamenik direktora Evropskog centra za strategiju i bezbednost u Briselu, smatra da mnogo oružja potiče sa Balkana: "Odatle ono može da se uveze prilično jednostavno." Oružje iz tog regiona je u opticaju ne samo u šengenskom prostoru, već i u Velikoj Britaniji: "Zemlje Evropske unije moraju međusobno sarađivati da bi presekle dotok oružja sa Balkana i iz ostalih delova sveta, na primer, iz Severne Afrike", zatražila je prošle nedelje britanska ministarka unutrašnjih poslova Tereza Mej.

(Telegraf.rs / Blic)

Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA