Gazde u Srbiji od kirija podstanara utaje čak 50 miliona evra!

Procenjuje se da ima oko 300.000 podstanara u Srbiji, a da samo u Beogradu živi oko 100.000 građana bez sopstvenog krova nad glavom. Najčešći razlog što najveći broj podstanara nema čistu prijavu boravka jeste opstrukcija stanodavaca

Poštovani čitaoci,
Molimo vas da se pridržavate sledećih pravila za pisanje komentara:

  • Neophodno je navesti ime i e-mail adresu u poljima označenim zvezdicom, s tim da je zabranjeno ostavljanje lažnih podataka.
  • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni.
  • Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima.
  • Tekst komentara ograničen je na 1500 karaktera.
  • Nije dozvoljeno postavljanje linkova odnosno promovisanje drugih sajtova kroz komentare, te će takve poruke biti označene kao spam, poput niza komentara istovetne sadržine.
  • Komentari u kojima nam skrećete pažnju na propuste u tekstovima neće biti objavljeni, ali će biti prosleđeni urednicima, kao i oni u kojima nam ukazujete na neku pojavu u društvu, ali koji zahtevaju proveru.
  • NAPOMENA: Komentari koji budu objavljeni predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, to jest nisu stavovi redakcije Telegrafa.
Ime je obavezno
E-mail adresa je obavezna
E-mail adresa nije ispravna
*otkucano <%commentCount%> od ukupno <% maxCommentCount %> karaktera
Komentar je obavezan

<% message.text %>

Komentari

  • Branka

    15. februar 2015 | 13:58

    Rizik stanodavca je prevelik pa samim tim u ovu oblast treba uvesti red. Cene zakupa su pale a porez od 20% na prihode od zakupa je previsok. Zakon stiti podstanare i nskon dugog sudskog spora kada se utvrdi da podstanar nema nikakvih prihoda i imovine nema mehanizma za naplatu duga i stete koju napravi u stanu. Sto se tice prijava boravka tu zakon mora uvesti kategoriju privremenog broravka sa obavezom ali i pravom stanodavca da odjavi podstanara, Prestanak zakupa mora da bude prihvacen i ukoliko stanodavac jednostrano raskine Ugovor zbog neplacanja stanarine, i obaveza zakupca.

  • mirjana

    20. januar 2015 | 00:24

    Ja sam bila podstanar 15 god.Tezak je to zivot! Sada imam 2 stana, u jednom zivim sa porodicom a drugi bih zelela da izdam, ali se ne usudjujem.Gedala sam svojim ocima kako se podstanar svadja sa gazdom oko neizmirenih dugova, gazda zeli da mu oprosti sve dugove pod uslovom da napusti njegov stan, ali on ne zeli a ima troje maloletne dece i nemoguce je isterati ga iz stana, kako se ponasati u tom slucaju?

  • Vesna

    19. januar 2015 | 23:16

    KOd nas ne postoji moralna obaveza,kako podstanara tako i stanodavca,Stanodavac hoće da zaradi,a podstanar ,a malo je takvih,koji čuvaju i paze stan kao da je svoj.Osamnaest godina sam stanovala privatno,zadnjih deset god,gazda nije hteo da mi naplati kiriju,jer smo se starali o kući,kao da on živi u njoj.Sve žto smo se dogovorili,ispoštovano je s obe strane.Sve što ne bih volela da meni neko napravi nemar u stanu,to ni ja i moja porodica nismo.Niko neće da sklopi ugovor,a zakon treba da reguliše i prava i obaveze obeju strana.Nije nikad bilo lako podstanarima,a ovi stanodavci što imaju po nekoliko stanova i izdaju studentima,ne mogu reći da preživljavaju,pa zato i treba da plate porez na zakup,kao i svi preduzetnici,i pravna lica,koja plaćaju porez.Samo što bi i taj porez pao na pleća podstanara,kiriju bi povećali stanodavci za taj porez.Treba se ugledati na uređene zemlje .

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA