Videli smo "nevidljivog": Trinaest godina od obaranja NATO aviona "F-117A"
NATO avion F-117 A, takozvani "Nevidljivi", oboren je na današnji dan pre trinaest godina. Tadašnja Protiv-vazdušna odbrana nanela je veliki udarac NATO avijaciji, a Pentagon ni do danas nije objavio uzrok pada aviona. Letelica se srušila u vojvođansko selo Buđanovci, a pilot je spašen šest sati nakon obaranja.
Trećeg dana NATO bombardovanja tadašnje SRJ, 3. divizion 250. brigade Protiv-vazdušne odbrane uspeo je da obori avion "F-117A", "noćni soko". Avion je oko 20:42 sata pao u atar sela Buđanovci, u okolini Rume. Letelica se srušila nakon što je, sa zemlje, gađana sa dve rakete tipa "neva", a jedinicom koja ga je oborila komandovao je pukovnik Zoltan Dani.
Vest da su oborili "nevidljivog" stigla je u jedinicu kada su već napustili položaj. Došao je oficir iz Komande i doneo najnovije vesti.
- Znate li šta ste oborili? - pitao je oficir. Odgovor je bio potvrdan - avion.
- Oborili ste stelt - usledio je nastavak razgovora.
- Odlično, to smo i planirali - rekao je Dani komandantu.
Zamenik komandanta 3. raketnog diviziona 250. brigade PVO, potpukovnik Đorđe Aničić, vodio je Ratni dnevnik proleća 1999.
"Na radio vestima u 22:00 časa čujemo da smo oborili "F-117A". Olupina je pala u atar sela Buđanovci. Euforija i moral znatno su porasli u jedinici. Svi zovu, čestitaju. Napetost je popustila. Nestalo je grča. Povratila se vera da se nešto može uraditi.", zapisao je Aničić u Dnevniku nakon obaranja "nevidiljivog".
"Noćni soko" je, borbenim letovima nad Irakom u Zalivskom ratu 1991. godine, stekao reputaciju "nevidljivog". Prema podacima koje je objavio Pentagon, ta letelica je 1.270 puta proletela neprimećena nad iračkim radarima.
F-117 A je konstruisan u obliku brušenog dijamanta, što je neuobičajno za letelice te namene, a u američkoj vojnoj terminologiji dobio je naziv "stelt", što na engleskom jeziku znači "krišom", "u potaji", ili "nevidljivi avion". On je predstavljao simbol moći zbog savremene tehnologije kojom je opremljen, a što mu je omogućavalo da bude "nevidljiv" za sve radarske sisteme.
Avioni tog tipa konstruisani su sa oštrim uglovima, koji predstavljaju skup krivina, od kojih se odbijaju radarski zraci, a zahvaljujući sačinjenim specijalnim kompozitnim materijalima utiču na to da se letelica ne može registrovati na radaru.
Cena tog aviona, po nameni - lovca bila je 45 miliona dolara. Avion je dug 20,3 metra, visok 3,8 metara, s rasponom krila od 13,3 metra, a postiže maksimalnu brzinu od 0,9 maha.
Tadašnji predstavnik za štampu Pentagona Ken Bejkon je 28. marta potvrdio da je avion američkog ratnog vazduhoplovstva pao 40 kilometara zapadno od Beograda. Ipak, uzrok pada nije naveden. Zvanični Pentagon je tvrdio da još uvek ne zna da li je avion oboren ili se letelica srušila zbog kvara.
Najveći deo ostataka oborenog aviona nalazi se u Muzeju vazduhoplovstva u Beogradu.
(M. Stojanović)
Video: Koncertom u Kolarcu Mina Lazarević obeležila 30 godina karijere
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
timmy
veliki udar?...ajd dobro...ogrebali ih samo...ionak taj je avion povucen iz uporabe zbog brojnih gresaka,troskova odrzavanja,male brzine leta i malog kapaciteta oruzja...umjesto njega koriste b2spirit koji je prakticki nemoguce srusiti s nijednom raketom sto danas postoji...i pentagon je priznao da ste ga srusili ako zelite odite i provjerite na stranici americke vojske nadite f117 i vidjet ce te da je prvi f117 srusen u Srbiji 1999...
Podelite komentar
Rale
Mnogo mi se svidela izreka "IZVINITE NISMO ZNAILI DA JE NEVIDLJIV"
Podelite komentar