Evo zašto se Srbi sve više ubijaju u lovu! (FOTO)
Minuli vikend doneo je, po ko zna koji put, tragediju u lovu, kada je u selu Zakuta, u blizini Kraljeva, Z. J. (60) nehotično opalio iz puške i smrtno ranio jednog dvadesetogodišnjeg Kragujevčanina.
To delo je, shodno zakonu, okvalifikovano kao nehatno lišenje života.
Tim tragičnim događajem, nažalost, samo je nastavljen crni niz da širom Srbije lovci, ili u nekim slučajevima, krivolovci stradaju u lovu. Domaćoj javnosti je, nažalost, u gorkom sećanju i vikend 24. i 25. novembra 2013. godine, kada su poginula tri lovca. To je bio najcrnji vikend u istoriji srpskog lovstva. Sve je počelo u selu Gornja Gorevnica, kod Čačka, kada je lovac D. T. (51) ušao u gustiš obrastao šibljem. Po rečima očevidaca, puška je slučajno opalila… Tragični niz je nastavljen je istog dana na jugu Srbije, kod Bojnika, kada je prijatelj ubio prijatelja: Dobrivoje P. (69) opalio je iz puške i pogodio svog dugogodišnjeg lovačkog saborca Stevana S. (60). Nesrećni čovek je podlegao povredama na licu mesta pre dolaska Hitne pomoći.
Dve stvari u svim tim tragedijama upadaju u oči: uglavnom je reč je o relativno starijim, iskusnijim lovcima, od kojih se manje očekuje da budu nesmotreni i(li) neodgovorni, ali i činjenica da je u dve pogibije uzrok bio opaljenje puške u trenucima kada bi morala da bude zakočena.
Glavni uzrok nesreća u lovu je, naravno, ljudska nepažnja. Osnovno pravilo bezbednog lova je da puška bude zakočena dok se divljač ne pojavi na vidiku. Lovac mora jasno da vidi šta cilja, a ne da puca zato što „nešto šuška u žbunju”. Ali, nepažnja da se puška ne zakoči i oružje ne isprazni kada to obavezno treba učiniti, donosi tragedije.
Alkohol je, naravno, zabranjen, ali pošto se u lovu mahom svi poznaju, često će prijatelj prijatelju da oprosti višak maligana, tako što će sve jednostavno prećutati. To se ponekad vrati kao bumerang.
Poznato je i da se među lovcima u Srbiji teže formirala navika nošenja fluorescentnih obeležja. Dugo su slabo prolazila uveravanja da divljač ne razlikuje boje i da nošenje naranyastih prsluka ne smanjuje šanse za dobar ulov, ali to se poslednjih godina promenilo, naročito u Vojvodini, gde su mnoga udruženja „obukla” sve svoje lovce u dobro vidljive prsluke, zahtevajući da fluorescentno obeležje ima svaki učesnik u lovu.
Očigledno, preporuka lovnih stručnjaka te dugogodišnji evropski trend da lovci preko svoje klasične odeće nose naranžaste prsluke ili kačkete koje se vide i na udaljenosti od 200 metara, u Srbiji je slabo zaživela. Uzalud stručnjaci tvrde da flourescentnu narandžastu boju divljač vidi isto kao i kamuflažnu… Dugogodišnje navike, teško prihvatanje novina ili, jednostavno, nemar i ravnodušnost u stilu „neće se to meni desiti”, ponekad se pretvaraju u tragični košmar.
(Telegraf.rs / Dnevnik)
Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Алекса
"Убиство у лову не подлеже кривичном закону, све се то води као несрећан случај! У нас у селу кад неко неког мрзи, само га позове у лов и дум." Ђура Чворовић
Podelite komentar
Acko
..u potpunosti se slažem sa tekstom.. dodao bih još da je kod lovca visok adrenalin,i često se desi da instiktivno bez razmišljanja,''slepo''pritiska obarač..
Podelite komentar
Biljana
A sta sa lovokradicama na periferiji Beograda? U sumi ispod kumodraza ka bubanj lotoku i kruznom putu pojavile se divlje svinje i sakali. Love ljudi kako se kome svidi,nikakve kontrole nema.
Podelite komentar