SARMA, LOSOS I KOLAČI: Ovako Srbi u Norveškoj proslavljaju Novu godinu!

  • 22

Božić i Nova godina su idealna prilika za Srbe koji žive u Norveškoj da se okupe i proslave u skladu sa svojim običajima.

Na sajtu Ambasade Norveške u Beogradu objavljeno je saopštenje u kome je objašnjeno kako se u Savezu srpskih udruženja spremaju za doček Nove godine u Bergenu. Ovaj događaj, koji Savez priređuje svake godine, obećava "dobar provod za sve".

- Zagrevanje počinje sa decom, koja izvode nekoliko pesama i skečeva koje su naučili tokom godine. Zatim sledi opuštanje uz melodije sa Balkana. “S obzirom na to da imamo nekoliko profesionalnih muzičara u društvu, ove godine su oni zaduženi da bude kvalitetna ali i raznovrsna, iz svakog žanra po nešto, naravno sa područja Balkana i obično vrlo nostalgična. Prošle godine je kasno posle ponoći spontano nastupio muzički kviz između stolova... Za takvo opušteno veselje je neophodno da se većina ljudi duže poznaje - kaže Dobrila Radulović, predsednica Saveza.

Za one koji su još nostalgičniji, obezbeđen je uživo prenos novogodišnjeg programa iz Srbije. A oni mlađi, koji ne dele baš ta sentimentalna osećanja, mogu da se izoluju u posebnu prostoriju i slušaju svoju muziku.

- Meni je tradicionalno srpski uz nezaobilaznu sarmu i sitne srpske kolače, ali tu je norveški losos, posebno za one koji poste. Deda Mraz će obradovati svu decu. Deca inače najbolje prolaze jer dobijaju paketiće i od Deda Mraza i od norveškog Julenissen-a - kaže Dobrila.

Iako veći deo hrišćanskog sveta slavi rođenje Isusa 25. decembra, zvona Srpske pravoslavne crkve se oglašavaju 7. januara da obeleže početak trodnevnog praznika. Dobrila je veoma zahvalna norveškim poslodavcima koji im daju slobodan dan za Božić po Julijanskom kalendaru, kao i za slavu.

Božić se prema srpskoj tradiciji slavi u krugu porodice. Treća nedelja pred božićne praznike je posvećena deci, druga majkama i prva očevima. Na ovaj dan članovi porodice dobijaju poklone, koji dolaze u vidu tzv. otkupnine.

6. januara se porodica okuplja za stolom i večera se obično bazira na ribi, pasulju, krompiru i sušenom ili svežem voću. Vrhunac proslave je svakako božićni ručak 7. januara. Tada članovi porodice lome posebnu pogaču, tzv. česnicu sa novčićem unutra. Onaj ko izvuče novčić je srećnik kome sleduje lepa naredna godina.

(Telegraf.rs)

Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • rt

    28. decembar 2014 | 21:27

    Gasterbajterska je tuga pregolema..Nikakav je to zivot.Dzaba vam novci moji sinovci.Kakav je to zivot ako ceo vek patis za necim,patis sto nisi sa prijateljima,familijom i plus te domaci gledaju kao da si deset puta gori od njega i gluplji.

  • SAŠA FRANKFURT

    28. decembar 2014 | 22:23

    rt: pa ne bih se baš složio s tobom. O kakvoj tuzi je reč? Dodjem dva puta godišnje u Srbiju i meni je dosta, ovde imaš sredjen život, znaš kada ti je plata i niko te ne zajebava. Ovde imaš naših ljudi(ako ti baš toliko fale) koliko hoćeš, bukvalno na svakom ćošku. Imaš naše Crkve, prodavnice, kafiće, ima i knjižara, i neznam šta bi moglo da mi fali?! Fali mi rodni grad i prijatelj al jbg od toga se ne živi! Pozz

  • Ssss

    28. decembar 2014 | 22:48

    Mi patimo za domovinom ali je i vidimo par puta godisnje a u Srbiji narod pati za parama koje ne vidi celog zivota...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA