BOŽIĆ JE, NAJRADOSNIJI PRAZNIK: Danas je rođen Isus, za crkve koje vreme računaju po gregorijanskom kalendaru!
Hrišćanske crkve koje vreme računaju po gregorijanskom kalendaru danas slave Božić. Beogradski nadbiskup Stanislav Hočevar, koji predvodi ponoćnu misu u Crkvi Svetog Ante, poručio je u svojoj poslanici da je božićna tajna kamen temeljac svekolikog života i celokupne kulture.
Beogradski nadbiskup čestitao je svim vernicima predstojeći Božić poručivši da je život svetinja kojom niko nema pravo da trguje - ni nacionalne, ni međunarodne institucije. On je poželeo vernicima da mirno započnu Novu godinu.
Božić, dan kada se veruje da je rođen Isus, 25. decembra, obeležavaju Rimokatolička, protestantska, i anglikanska crkva, kao i neke pravoslavne crkve, koje su prihvatile gregorijanski kalendar. Zajedno sa Uskrsom i Duhovima, Božić spada u tri najveća hrišćanska praznika.
Jerusalimska patrijaršija, ruska, srpska, makedonska, gruzijska i ukrajinska crkva se drže starog, julijanskog kalendara, pa Božić obeležavaju 7. januara.
Božićno slavlje traje nekoliko dana - kod rimokatolika, sve do praznika Sveta tri kralja, 6. januara.
Prema Bibliji, Isus Hristos je Sin Božji, kojeg je rodila devica Marija, bezgrešnim začećem putem Svetog duha, u gradu Vitlejemu.
Budući da se u Novom zavetu ne navodi kada se tačno rodio Isus, prvi hrišćani nisu slavili Božić, nego samo Uskrs. U prvo vreme postojanja hrišćanske crkve, Božić i Bogojavljenje su proslavljani u isti dan, a praznik je nazivan Epifanija.
Božić je poceo da se slavi u Rimu, prema mnogim izvorima, na dan kada se prethodno slavilo rođenje paganskog boga sunca, Sola.
U Rimokatoličkoj crkvi se u noći između Badnjeg dana (24. decembra) i Božića (25. decembra) služi sveta misa koja se zove ponoćka. Centralnom proslavom na Badnje veče u crkvi Svetog Petra u Vatikanu predsedava papa. Sutradan, 25. decembra u podne, papa u Vatikanu sa lođe crkve Svetog Petra drži govor i daje blagoslov Urbi et orbi (gradu /Rimu/ i celom svetu).
Simboli Božića kod rimokatolika su jasle, u kojima je Hrist rođen, jelka kao večno zeleno drvo i adventni venac.
Kićenje božićnog drveta je star običaj, ali nije bio raširen sve do sredine 19. veka, kada se širi uglavnom pod uticajem nemačke tradicije. Sada je prihvaćeno u celom svetu.
Za Božić se u crkvama postave jasle, sa scenografijom koja treba da dočara ambijent staje i skromne uslove u kojima je Hrist rođen, potiče iz 13. veka. Simbolične i stilizovane jasle u svojim domovima danas imaju i mnogi vernici.
Venac-advent je ispleten od slame i borovih grančica, ukrašen purpurnim vrpcama i ima četiri crvene sveće, zbog četiri nedelje posta, koje se pale jedna po jedna, svake nedelje uoči Božića.
Višenedeljni post uoči praznika primenuju svi hrišćanski vernici.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Šapić: Raskid ugovora sa svakim ko ne ispunjava bezbednosne uslove
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Zuluf
Svim katolicima u Srbiji čestit i blagoslovljen Božić.
Podelite komentar
varg
Svim ljudima mir, veselje...
Podelite komentar
Kiza
Srecan Bozic,braco po Hristu!
Podelite komentar