Deset razloga zbog kojih je u Srbiji državni posao san snova!

  • 14

 U Srbiji radi ukupno 2,3 miliona ljudi, a svaki treći (njih 740.000) se udomio u javnoj službi. U odnosu na evropski prosek, domaći javni sektor upošljava tri puta više radnika. Plate u državnim preduzećima istovremeno su veće za 22.000 dinara od prosečne zarade u zemlji.

U septembru se u državnim firmama zarađivalo oko 65.000 dinara, 25.000 više nego u privatnom sektoru. Radnici u Narodnoj banci Srbije zarađuju po 88.490 dinara u proseku. Zaposleni u javnom sektoru ove godine suočavaju se prvi put sa rezovima - Vlada im je smanjila plate i poručila da će biti otkaza uz, naravno otpremnine, ali raditi kod države i dalje je bolje nego kod privatnika, piše 24sata.rs.

- Rezovi u javnom sektoru poručuju da je ekonomija države loša, a to znači da je najlošije raditi kod privatnika - kaže ekonomista Ljubomir Madžar za ovaj medij.

Državna služba uglavnom podrazumeva redovne doprinose, te bonuse, jubilarne nagrade i trinaestu platu. Radnici PTT-a nedavno su primili dodatak po oko 33.000 dinara jer je firma prošle godine ostvarila dobit.

Iskustva pokazuju da su državni službenici i najomiljeniji klijenti banaka. Bankari ne žele da pričaju javno, tvrde da su im svi klijenti dragi, ali nezvanično priznaju da lakše odobravaju kredit ukoliko je klijent na budžetskoj kasi.

- Redovna plata kod privatnika ne mora da bude kontinuitet, a u državnoj službi je pravilo - kaže bankar koji radi u sektoru za stanovništvo jedne veće banke u Srbiji za 24sata.

Analize Centra za istraživanje u privredi istovoremeno pokazuju da se u Srbiji u državnim preduzećima u administraciji efektivno radi tri sata i 45 minuta dnevno, a na terenu 25 minuta duže. Istovremeno se kod privatnika radi sedam sati i 18 minuta, dakle skoro četiri sata duže.

Ovo je deset top prednosti državne službe: siguran posao, dobre otpremnie u slučaju otkaza, redova uplata doprinosa, redova plata, bonusi i jubilarne negrade, trinaesta plata, plaćen prekovremeni rad i rad neradnim danima, najmanje 21 dan godišjeg odmora, naknada u slučaju smrti bližnjeg, bolji prolaz u banci.

(Telegraf.rs)

Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • stanko

    22. decembar 2014 | 10:50

    Zasto je san snova?Zato sto npr.u EPS u ima radnika koji 15 godina nisu rasporedjeni,sede kuci,a primaju plate i ide im radni staz,to ima samo u Srbiji.

  • Revolucionar

    22. decembar 2014 | 11:04

    Na budžetu ima i onih službenika koji stvarno rade a plate su im manje i do dva puta od izmišljenih radnih mesta za partijske kadrove.

  • humanista

    22. decembar 2014 | 11:38

    A sto tek uzivaju u nacionalnoj sluzbi za zaposljavanje.Sve se guraju ko ce da kuva kafu ide po novine i burek.U toku radnog vremena skoknu i do pijace.Video svojim ocima.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA