PODAVISMO SE: Vazduh u Srbiji najzagađeniji u celoj Evropi, svake godine zbog toga umre 11.000 ljudi!
Srbija se nalazi na drugom mestu u Evropi po zagađenosti vazduha. Svake godine od direktnih posledica te zagađenosti u našoj zemlji, ali i u Crnoj Gori umre 10.777 ljudi, objavila je Alijansa za zdravlje i životnu sredinu (HEAL), vodeća evropska organizacija koja se bavi uticajem životne sredine na zdravlje.
U njihovom izveštaju, Srbija i Crna Gora su posmatrane objedinjeno i tako su rangirane na drugo mesto, dok Bugarska ima najzagađeniji vazduh u Evropi. Po ovom kriterijumu, Pljevljaci žive u najzagađenijem gradu na Starom kontinentu, a najčistiji vazduh udišu Norvežani, pišu Naše novine.
Međutim, za razliku od HEAL-a, Evropska agencija za životnu sredinu (EEA) ima Srbiju rangiranu posebno, bez Crne Gore, ali u oba slučaja zauzima drugo mesto.
Koordinatorka HEAL-a za energiju i zdravlje za jugoistočnu i centralnu Evropu Vlatka Matković Puljić, navela je da njihovi novi brifinzi preporučuju da medicinski stručnjaci u Bugarskoj, Srbiji i Crnoj Gori uzmu u obzir ekološke faktore prilikom postavljanja dijagnoze bolesti pacijenata.
- Mi bismo voleli da vidimo doktore i druge zdravstvene radnike kako ističu koliki su troškovi u zdravstvenoj zaštiti prouzrokovani korišćenjem uglja i kako ohrabruju nadležne da uzmu u obzir ove troškove prilikom donošenja odluka na polju energetike - upozorila je ona.
Pneumofiziolog Tatjana Radosavljević kaže za ovaj list da mi jesmo zemlja koja je uprkos maloj proizvodnji izložena aerozagađenju, i ističe da ono predstavlja poseban zdravstveni problem jer utiče na hroničnu opstruktivnu bolest pluća i astmu.
- Višegodišnja izloženost zagađenom vazduhu može da utiče i na razvoj karcinoma pluća, pogotovo kod pušača - upozorila je ona.
Stručnjaci smatraju da u Srbiji i njenim velikim gradovima na zagađenost bitno utiče velika koncentracija saobraćaja, ali i individualna ložišta. Zagađen vazduh, osim što pogađa respiratorni sistem, loše utiče i na kardiovaskularni, a posebno su ugrožena deca jer su njihova pluća najugroženija.
Međutim, ima i onih koji smatraju da su podaci HEAL-a "naduvani". Tako profesor dr Slobodan Tošović, ekotoksikolog, ne prihvata da smo gori od Rumunije i ističe da bi voleo da vidi parametre na osnovu kojih se došlo do ovih rezultata.
- Srbija nije tako loša po pitanju zagađenosti vazduha jer imamo malu proizvodnju. Glavni problem u Srbiji su otpadne vode, a posle toga aerozagađenje, čiji su glavni izvori saobraćaj, toplane i elektrane - rekao je on i dodao da ima tačaka koje utiču na vazduh, ali na lokalnom, a nikako na globalnom nivou.
(Telegraf.rs)
Video: Osuđenici u Okružnom zatvoru okitili jelku!
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
iOpinion
Zasto uvek uporedjujete ostale drzave ??? "Ali i u Crnoj Gori" ali i tamo ali i vamo... Bitno je da vodite racuna sta se desava u Srbiji, da smanjite zagadjenje na minimalno . A to ko ima manje ili vise, nista nama nece pomoci.
Podelite komentar
SmaK22
Da imamo fabrike i razvijenu ekonomiju, ne bi mi bilo toliko zao zbog ove vesti, ali ovo je dno dna.
Podelite komentar
Mara
A industrija stoji.... A ono što radi... Radi tehnologijom iz 19 veka, čast izuzecima.
Podelite komentar