Švajcarski sud oduzeo decu srpskoj porodici

  • 0

Bračnom paru Samardžić, srpskim državljanima koji žive i rade u Sent Galenu, švajcarske vlasti oduzele su oba deteta jer otac nije upisao ćerku u osnovnu školu koju su im propisale lokalne vlasti.

Aleksandar Samardžić (39) i njegova supruga Slađana (35) ostali su bez šestogodišnje ćerke Aleksandre. i njenog dve godine mlađeg brata Marka, kada su ih 7. decembra odveli radnici Službe za starateljstvo maloletnika. Roditelji mališana kažu za “Blic” da ne znaju ni gde im se nalaze deca, a čitajući službenu dokumentaciju mogu samo da naslute da je ćerka oslabila, da je sin povredio glavu i, što do sada nikada nije radio, počeo da urinira u donji veš.

Sve je počelo jula 2010, nakon prijave koju je Aleksandar podneo vaspitačima i direktoru vrtića u kojem je tada boravila njegova ćerka.

- Jedan dečak iz njene grupe zavirivao je mojoj ćerkici pod suknju i to svima ispričao. Nakon toga ostala deca počela su da je zadirkuju, zbog čega se ona uplakana vraćala iz obdaništa. Kada sam se obratio vaspitačici i majci tog dečaka, usledile su pretnje mojoj ćerki. To je trajalo do marta 2011, kada su se školska uprava i vaspitači udružili s ostalim roditeljima i zatražili policijsku zaštitu od mene - rekao je Aleksandar beogradskom dnevnom listu.

Na takav korak roditelje i radnike vrtića u Rotmontenu podstakla je tvrdnja jedne od vaspitačica, koja je policiji prijavila da joj je Aleksandar pretio zbog čega je “doživela nervni slom”.

- Ona je rekla da sam je terorisao, dolazio naoružan u školu, nadgledao i pratio i da je zbog mene psihički opterećena i da ne može da izvodi nastavu. Ali ništa od toga nije istina, što sam dokazao i u policiji, kada sam im odneo dokaze da sam tada bio na poslu - rekao je Aleksandar.

On se posle toga žalio lokalnim vlastima, ali i srpskoj ambasadi u Švajcarskoj

U avgustu prošle godine A. S. je trebalo da pođe u prvi razred osnovne škole u istoj ustanovi u kojoj je išla i u vrtić, međutim sukob je tada nastavljen.

- Nisu nam dozvolili da upišemo dete u tu školu, već su odredili da pohađa onu koja se nalazi skoro četiri kilometra od našeg stana. Žalili smo se i pokušali sa kompromisom, da Aleksandru. prebace u bližu školu, pogotovo jer je u toj novoj trebalo da bude u nekakvom specijalnom odeljenju - rekao je Aleksandar, koji se za pomoć i pravnu zaštitu obratio Generalnom konzulatu Srbije u Cirihu pošto svi članovi porodice poseduju srpske pasoše.

Kako zahtev za promenu škole nije uslišen, Aleksandar i njegova supruga su odlučili da dete uopšte ne šalju u novu školu, što ih je skupo koštalo. Predstavnici škole prijavili su ih službi za starateljstvo maloletnika.

- Iako je radnica te službe pred našim konzulom rekla da imamo vremena da vratimo dete u školu do 24. decembra i da će prethodno poslati pismeno obaveštenje, a 7. decembra su iznenada upali u naš stan i odveli decu. Ubrzali su proceduru jer su mislili da ćemo da pobegnemo - rekao je Aleksandar.

Kako “Blic” saznaje, predstavnici Konzulata Srbije trebalo bi danas da posete A. S. i M. S, iako im je taj zahtev u dva navrata odbijen.

- Nemamo više poverenja u švajcarske vlasti, jer su sve naše izjave okrenuli zbog čega smo ispali nasilnici i loši roditelji. Čak su i našoj deci rekli da smo ih ostavili. Mesec dana ne znamo šta je sa njima. Samo smo videli na slikama da je naša ćerka mnogo oslabila, dok je sin počeo da piški u pantalone, što do sada nikada nije radio. Uspeli samo da saznamo da svaki dan pitaju kada ćemo ponovo da ih vidimo - rekao je Aleksandar i nagovestio da će socijalne službe odlučivati o njihovom statusu posle dva i po meseca posmatranja te porodice.

(telegraf.rs)

 

Video: Palo prvo ovogodišnje skijanje na Torniku, gužva kao u košnici: Sjajne slike zimske idile

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA