Evo kako možete da studirate u Nemačkoj za džabe!

  • 5

Studenti iz Srbije od zimskog semestra ove školske godine moći će besplatno da studiraju na svim državnim univerzitetima u Nemačkoj. Ipak, to što neće plaćati školarinu ne umanjuje troškove života koji su, recimo, u Berlinu duplo veći nego u Beogradu. Evo kako su se naši studenti u Nemačkoj do sada snalazili.

Na mnogim državnim univerzitetima u Nemačkoj osnovne studije su i do sada bile besplatne, kako za domaće tako i za strane studente, pa ne čudi što Srbi nisu “retka vrsta” na nemačkim fakultetima. Od zimskog semestra ove godine, osnovne studije biće besplatne na svim državnim univerzitetima, ali će studenti morati da plaćaju studentsku taksu koja iznosi od 250 do 300 evra.

STUDENTSKE TAKSE

- U Berlinu su redovni programi na osnovnim studijama i do sada bili besplatni, ali se taksa plaćala. U nju je uračunata markica za prevoz i prijava ispita. Iako markica različito košta od grada do grada, veliko je olakšanje rešiti se tog troška kroz studentsku taksu. Takođe, u univerzitetskim bibliotekama možete pronaći sve knjige koje su vam potrebne za učenje - priča dvadesetsedmogodišnja Marija koja trenutno pohađa master program u Berlinu.

Studentima u Nemačkoj potrebno je između 800 i 1.000 evra za mesečne troškove. "Od toga je za stan potrebno izdvojiti oko 400 evra, a ostalo odlazi na hranu i higijenu", ističe sagovornica 24sata.

POSLOVI ZA AKADEMCE

Kada ste student, posao u Nemačkoj nije teško pronaći, tim pre što će se sam fakultet umešati i ponuditi vam posao (u biblioteci, kafeteriji) ukoliko se ne snađete sa strane. Ipak, treba imati u vidu da strani studenti u Nemačkoj imaju nešto manji obim mogućnosti za rad uz studije u odnosu na domaće studente. Zakonodavstvo Evropske unije dozvoljava da strani studenti (iz zemalja izvan EU) rade samo 120 dana punog radnog vremena ili 240 dana pola radnog vremena bez radne dozvole.

Ipak, pre nego što počnete da razmišljate o studiranju u Nemačkoj, ne zaboravite da je najvažniji uslov dobro poznavanje nemačkog jezika i da priložite određene jezičke sertifikate.

Tokom studija je potrebno da razumete nešto komplikovanije tekstove, predavanja, kao i da pišete i izražavate se na akademskom nivou. To znači da poznavanje nemačkog jezika treba da bude na nivou B2/C1 prema Common European Framework of Reference. Više informacija o jeziku i neophodnim jezičkim sertifikatima za studiranje u Nemačkoj daju Gete Institut i ambasada Nemačke u Beogradu.

UPIS - KORAK PO KORAK

Korisna uputstva možete pronaći i na sajtu Nemačke službe za akademsku razmenu. Ako ste prevazišli prvi korak - poznavanje jezika, sledeći korak je da pronađete odgovarajući studijski program za sebe na stranici o studiranju u Nemačkoj (www.studieren-in.de)

Kako piše sajt Nemačke službe za razmenu, na preko 100 nemačkih univerziteta upis za strane studente organizuje servis “uni-assist”. Ukoliko želite da se prijavite na više univerziteta, pogledajte na web stranici za pomoć studentima u Nemačkoj "Uni-assist" a pod tačkom “uni-assist-Hochschulen”, da li je odabran univerzitet njihov člani ukoliko jeste pratite dalje njihova uputstva. Formular koji se najčešće koristi za prijem na studije treba da sami popunite.

Rokovi za slanje zahteva za prijem su uglavnom 15. januar za naredni letnji semestar, kao i 15. juli za naredni zimski semestar. Proverite kod dotičnih službi za strane studente na univerzitetima koji su njihovi rokovi, pošto neki univerziteti imaju ranije termine.

Na kraju, za studijski boravak u Nemačkoj potrebna vam je viza. Informacije o vizi naći ćete na sajtu Ambasade Nemačke u Beogradu.

(Telegraf.rs / Izvor: 24sata)

Video: Podkast "Glasno", EP 4: Gost Nemanja Dević

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Aleksandar

    9. decembar 2014 | 12:19

    Sta reci...zivimo u zemlji u kojoj je najveci uspeh otici iz nje.

  • Nisam siguran

    9. decembar 2014 | 12:16

    Za Sloveniju je isto,sto se placanja tice, bar sto se tice studenata iz BiH. Za SRB nisam siguran. Uglavnom nema razlike izmedju domacih i stranih studenata, sto se tice drzavnih fakulteta i troskova studiranja.

  • SM

    9. decembar 2014 | 10:59

    Ala se gubite ljudi moji narod nema kruha da ide studirati u De i imati 1000e eto tek tako mjesecno. Gospode Boze

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA