SRBIJI PRETI EKOLOŠKA KATASTROFA: U fabrikama se krije 300.000 tona opasnog otpada!
Iza ograda preduzeća u restrukturiranju i u stečaju nalazi se, prema procenama, oko 300.000 tona opasnog otpada, kaže za "Danas" Siniša Mitrović, savetnik u Odboru za životnu sredinu i održivi razvoj Privredne komore Srbije.
Prema njegovim rečima, ovaj istorijski otpad je evidentiran, utvrđeno je u kakvom je stanju i sada treba naći sredstva za njegovo uklanjanje, delom u zemlji, delom u inostranstvu.
- Čišćenje kompanija poput kruševačke Župe, EI Niš, Zorke iz Šapca i Prve iskre iz Bariča od zaliha opasnog otpada, osnovni je preduslov da se za njih zainteresuju strani investitori. I, naravno, da konačno počne rešavanje ovog problema, koji se gomila godinama i koga se setimo samo u slučaju havarija - rekao je Mitrović.
- Svemu ovome treba dodati i opasni otpad uskladišten po kućama - od elektronskih i električnih uređaja, preko baterija do lekova kojima je istekao rok upotrebe. Računa se da se na srpskom tržištu godišnje plasira i do 80.000 tona električnih i elektronskih uređaja. Znači, otprilike ista količina više nije u upotrebi i predstavlja otpad - dodaje se u tekstu.
Mitrović ističe da je pitanje opasnog otpada - pitanje nacionalne bezbednosti i da država mora da pronađe najbolji model za njegovo zbrinjavanje. Srbija, dodao je on, još nema centar za fizičko-hemijski tretman, iako je to obaveza pred ulazak u EU, a posle 2019. opasni otpad više nećemo moći da izvozimo.
- Za sada u Srbiji postoji samo jedna deponija opasnog otpada, u smederevskoj Železari, dok recimo Mađarska ima čak 46 spalionica koje su u privatnom vlasništvu - navodi Mitrović i dodaje da bi uređenje centra smanjilo troškove našim fabrikama, jer je izvoz skup.
On procenjuje da Srbija godišnje "sahrani" 50 miliona evra u deponije time što neadekvatno skladišti otpad koji može da se reciklira ili iskoristi kao energent.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Poslednjeg vikenda uoči Nove godine Beograd je prazan
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Tomas
S obzirom koliko je preduzeca unisteno, ugaseno, prodato, pa propalo i ne cudi kolicina otpada koja je iza njih ostala, ali ne treba zaboraviti ni cinjenicu da nas ta, famozna EU koristi kao kantu za otpadke svega onoga sto njih ugrozava.
Podelite komentar
.
Kojim fabrikama?
Podelite komentar
Slobo
Neko treba da ocisti budzetski racun.Sada ce da se osnuje neka kompanija koja ce da pobedi na tenderu.Sada su se setili da objave informaciju.Godinama taj otpad stoji I niko ne pominje da treba da se unisti.Sada kada treba neko da pokusa nesto da uradi I proda da bih zaposlili ljude,na ovaj nacin obara s cena preduzeca da bih neko kupio dzabe.
Podelite komentar