DAN KAD JE PLAKALA CELA JUGA: Ovo je najveća nesreća jugoslovenskog vazduhoplovstva! (VIDEO)
Avion Inex Adrije DC9 YU-ANA iz Slovenije je 1. decembra 1981. godine u 7.52 ujutru udario levim krilom u planinu Sen Pjer na visini od 1.364 i nakon 700 metara se srušio. Tom prilikom je poginulo 180 ljudi
Jedna od najvećih jugoslovenskih avionskih nesreća dogodila se 1. decembra 1981. godine kada je avion Inex Adrije DC9 Yu - ANA, današnji Adria erjvejs, na Korzici udario u planinu u blizini grada Ajačija i tada je poginulo svih 178 putnika i članova posade.
Avion koji je poleteo iz Brnika pored Ljubljane je trebalo da sleti kod grada Ajači na Korzici, ali se srušio na oko dvadeset kilometara od njega.
U njemu su se većinom nalazili Slovenci koji su krenuli na odmor, a do nesreće je došlo najverovatnije zbog nesporazuma u komunikaciji između posade i kontrole leta.
On je u 7.52 ujutru udario levo krivo u planinu Sen Pjer na visini od 1.364 metara i tako oštećen je prešao još 700 metara, zatim udario u brdo i srušio se, a spasioci su uspeli do mesta nesreće da se probiju tek oko 16 sati.
Iako je ovo bila velika nesreća, prošlo je mnogo godina, a mesto pada nije bilo sređeno. Tu su se još uvek nalazila raspadnuta tela, lična dokumenta, stvari itd.
Tek 2008. godine se grupa spasilaca uz dozvolu italijanskih vlasti probila i naredne dve nedelje čistila ostatke nesreće i pronašla posmrtne ostatke poginulih, kao i 27,5 tona ostatka aviona.
Nakon 28 godina, posmrtni ostatci su bili u Institutu za sudsku medicinu u Ljubljani, a sahranu je predložila građanska inicijativa, dok je sve troškove preuzela skupština Ljubljane.
Ova tragedija je proglašena za najsmrtonosniju u istoriji Slovenije ali i Jugoslavije, a za drugu po veličini u Francuskoj, i to ne zbog broja poginulih, već zbog činjenice da je u njoj nastradalo nekoliko porodica.
Pogledajte video:
(M. Bojić)
Video: Vučić: Vozom Beograd - Budimpešta od marta 2026. godine za 2 45 minuta
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Milan
Strasno, ne daj boze nikome. Mada moram da primetim na videu kako Slovenacki zvanicnici na uniformama i u kancelariji imaju samo Slovenacke zastave? Bez ikakvog obelezja Jugoslavije a bila je 1981 godina?
Podelite komentar
Gligor
Zasto su trazili dozvolu italijanskih vlasti kada Korzika pripada Francuskoj...
Podelite komentar
Pop
A zasto nisu dozvolili da se tijela odnesu i sahrane
Podelite komentar