Deci se nepotrebno prepisuju antibiotici!

 
  • 1

Dr Bojana Božić iz Instituta za farmakologiju kaže da je našoj populaciji najviše prepisanih antibiotika bilo za uzrast od dva do 23 meseca starosti, a da je najčešće prepisivan antibiotik bio amoksicilin

Najprepisivaniji lekovi deci, u poslednje tri godine, bili su antibiotici, a najnovija istraživanja su pokazala da su najčešće korišćeni kod zapaljenja srednjeg uha, sinuzitisa, upala grla, akutnog bronhitisa, kao i da čak 50 odsto tih antibiotika nije bilo neophodno u terapiji.

- Ovakav vid zloupotrebe antibiotika, kao i često propisivanje antibiotika širokog spektra dovodi do pojave bakterijske rezistencije, koji nije samo problem u Srbiji, već je globalni problem - rekla je dr Bojana Božić iz Instituta za farmakologiju.

Ona je, predstavljajući rezultate istraživanja "Upotreba antibiotika u pedijatriji 2011-2013" na Medicinskom fakultetu, rekla da se Srbija, u odnosu na evropske zemlje, po propisivanju antibiotika nalazi na ubedljivo prvom mestu.

Stopa prepisanih antibiotika (godišnje na 1.000 mališana) u 2013. godini bila 1.365, dok je, recimo, Holandije stopa bila 282, Švedskoj 353, Danskoj 385, Velikoj Britaniji 511, Estoniji 616, Irskoj 621, Nemačkoj 695, Italiji 1.151.

Dr Božić kaže da je našoj populaciji najviše prepisanih antibiotika bilo za uzrast od dva do 23 meseca starosti, da je najčešće prepisivan antibiotik bio amoksicilin - u 33 odsto slučajeva.

Najčešći indikacije za terapiju antibioticima kod dece bili su akutno zapaljenje krajnika, zapaljenje srednjeg uva, akutni bronhitis, pojašnjava ona i dodaje da se prema poslednjim smernicama "Nacionalnog vodiča upotrebe antibiotika" ta vrsta terapije ne savetuje u slučaju akutnog bronhitisa i tonzilofaringitisa.

Autorka istraživanja je dodala da posebno zabrinjava česta upotreba antibiotika - hinolona za decu od rodenja do navršenog prvog meseca, s obzirom na to, kako kaže, da se zna da hinoloni mogu dovesti do oštećenja hrskavice i zglobova i jedina opravdana indikacija za prepisivanje su životno ugrožavajuća stanja.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Turkulov: Tri osobe sa teškim povredama dovezene u KBC Vojvodina, dve na operaciji

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • David

    27. novembar 2014 | 22:56

    To je ludost kod nas. Skoro ce se umirati od i najmanjeg hiruskog zahvata zbog infekcija. Zbog nas dole ovde na zapadu gde zivim sam 4 meseca isao sa bolom u grlu i nisu mu dali penicilin jer nisam imao temperaturu. Te bakterije koje su mutirale i postale otporne dolaze iz nasih bolnicama totalno nepotrebnim kljukanjem antibiotikom. Ja sam busen dole svaki put kada sam imao 38 temperaturu kao mali vec prvi dan. Ovde nece da te prdgledaju prva dva do tri dana sa 38 stepeni . Samo vam kazu uzmite paracetamol Treci dan ako se nespusti tek onda . Oce ko ih nezlusa pa je uporan. Dobije vreme plati 40 eura izmere temperaturu i kazu javite se za dva dana ako vam nespadne temperatura. Znaci jos 40 eurica ako se nespusti. To samo mi balkanci arapi i turci pravimo dreku udaramo vratima po hodnicima i dzabe bacamo pare nedaju pencilin prva tri dana nema sanse. Kod nekih veoma bolesnih starijih i dece daju drugi dan. Kod nas penicilin poseduju kompletno osoblje bolnica kad im god zatreba. Ma sta god ti treba.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA