ZA ONE KOJI TRAŽE SREĆU U SRBIJI: Evo šta je strancima potrebno za rad u našoj zemlji!
Poslanici republičkog parlamenta razmatraće u ponedeljak Predlog zakona o zapošljavanju stranaca u kojem se navodi da Nacionalna služba za zapošljavanje prosečno godišnje donese oko 2.500 odobrenja za zasnivanje radnog odnosa stranaca u Srbiji. To su podaci iz Obrazloženja za donošenje tog predloga zakona.
Sagledavanjem broja stranaca kojima je odobren boravak po osnovu rada, zapošljavanja, obavljanja privredne ili druge delatnosti dolazi se do podatka da se prosečno godišnje izda oko 2.500 novih odobrenja za privremeni boravak, a ukupno sa produženjima ranije datih odobrenja oko 7.000-7.500, piše u Obrazloženju.
Dodaje se da to ukazuje da Srbija svakako nije imigraciono područje, što ne znači da se stanje neće u budućnosti promeniti i da tu oblast treba urediti na savremenim principima.
Naglašava se i da se istovremeno moraju poštovati prava koja pojedine kategorije stranaca treba da ostvaruju, a to su lica izuzeta od primene zakona - državljani Evropske unije, Evropskog ekonomskog prostora i Švajcarske konfederacije, lica pod različitim oblicima međunarodne zaštite i članovi njihovih porodica...
Taj predlog zakona uređuje i obezbeđuje položaj stranaca i stranih pravnih lica u oblasti zapošljavanja, radnih odnosa, zaštite na radu, socijalnog osiguranja i drugih oblika socijalne sigurnosti. Predloženim zakonskim rešenjem isključivo je uređena mogućnost zasnivanja radnog odnosa sa stranim državljanima i licima bez državljanstva uz odobrenje za zasnivanje tog radnog odnosa.
Izuzetak od tog pravila je u slučaju obavljanja stručnih poslova utvrđenih ugovorom o poslovno-tehničkoj saradnji, dugoročnoj proizvodnoj kooperaciji ili prenosu tehnologija i stranim ulaganjima.
Zaključenje ugovora o privremenim i povremenim poslovima sa stranim državljanima moguće je na period koji ne može biti duži od tri meseca u kalendarskoj godini. Odobrenje za zasnivanje radnog odnosa daje organizacija nadležna za poslove zapošljavanja, ukoliko stranac ima prethodno odobrenje za stalno nastanjenje, odnosno za privremeni boravak.
Boravak stranaca u Srbiji propisan je Zakonom o strancima, kojim je utvrđeno da se pod boravkom stranca smatra boravak do 90 dana, privremeni boravak i stalno nastanjenje.
Privremeni boravak može da se odobri strancu koji namerava da boravi u Srbiji duže od 90 dana zbog rada, zapošljavanja, obavljanja privredne ili druge profesionalne delatnosti, školovanja, studiranja ili specijalizacije, naučno-istraživačkog rada, praktične obuke, učestvovanja u programima međunarodne razmene učenika ili studenata...
Takođe, stranac može u Srbiji da boravi duže od 90 dana zbog spajanja porodice ili iz drugih opravdanih razloga u skladu sa zakonom ili međunarodnim ugovorom.
Kvota za rad stranaca u slučaju poremećaja na tržištu rada uređuje se u skladu sa migracionom politikom i stanjem i kretanjem na tržištu rada i to na predlog ministarstva nadležnog za poslove zapošljavanja uz prethodno pribavljeno mišljenje socijalno-ekonomskog saveta.
Uslovi za zapošljavanje stranca predviđeni zakonom ne primenjuju se na zapošljavanje stranca čiji boravak u Srbiji ne traje duže od 90 dana u roku od šest meseci od dana prvog ulaska u zemlju, kao i na stranca koji je vlasnik, osnivač, zastupnik ili član organa pravnog lica registrovanog u Srbiji...
Uslovi za zapošljavanje ne primenjuju se i na predavača ili istraživača koji učestvuje u organizovanim profesionalnim skupovima ili istraživačkim projektima ili radi u cilju predstavljanja ili sprovođenja različitih naučnih i tehničkih dostignuća, kao i na njegovo prateće osoblje, lično obavlja privremene obrazovne, sportske, umetničke, kulturne i druge slične aktivnosti.
Izuzeti su i oni koji u Srbiji borave na naučnom, umetničkom, kulturnom ili sportskom događaju, u organizaciji ovlašćenih organizacija, državnih organa ili organa teritorijalne autonomije i jedinica lokalne samouprave kao i prateće organizacijsko i tehničko osoblje.
Predlog zakona predvideo je i kaznene odredbe.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Snežna vejavica u Pančevu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dag
Znaci,ima i gore?...
Podelite komentar
Mika
Najveca sreca u srbiji je pobeci iz nje sto dalje
Podelite komentar
paranoja
Nema gore, samo ima ludih
Podelite komentar