Ljudski život u Srbiji košta samo 1.000 dinara! Evo i zašto!

  • 66

Znate li da se u Srbiji može izračunati koliko košta jedan život? A cena mu je manja od jednog džempera, košta otprilike kao jedna porodična pica i nešto više od 3 pakle Marlbora. A evo kako smo došli do ove računice, prostim upoređivanjem prosečne mesečne plate srpskog hirurga i prosečnog mesečnog broja operacija i hirurških intervencija kojima nekom spasava život.

Naime, lekara na birou nikada nije bilo više, a poštovanje prema njima nikad nije bilo manje, što od pacijenata, što od celokupnog sistema u kojem živimo. Kakvo god mišljenje imali o njima (a za koje su kako inače biva najčešće krivi tek pojedinačni slučajevi), kada nam nešto zafali bez lekara ne možemo, a bez hirurga još manje.

Kad god je nekom našem život ugrožen, zaboravljamo sve ružne priče koje smo ikada čuli o lekarima i samo se molimo da je hirurg dobar, da zna šta radi.

Srbi najviše boluju od kardiovaskularnih i srčanih problema. Na svakih petnaest minuta po jedna osoba umre od ovih bolesti. Kardiohirurzi su zato barem Srbima i te kako potrebni.

Doktor koji je na specijalizaciji kardiohirurgije u jednoj od najvećih bolnca u Beogradu mesečno uradi između 50 i 65 operacija. Spasi skoro isto toliko života. Isti taj doktor mesečno prima platu između 53.000 i 66. 000 dinara!

- Moja plata je ista kao i doktora u Domu zdravlja. Mesečno primam 53.000 dinara, a u proseku odradim oko 55 operacija srca mesečno. Neke od njih traju i preko deset sati. Radi se i noću, a vikendi ne postoje. Kao ni Nova godina, Božić, Vaskrs - priča za Telegraf doktor koji se specijalizuje za kardiohirurga.

Bilo gde u inostranstvu ovaj posao bio bi plaćen basnoslovno. Primera radi, mesečna plata načelnika najvažnijih zdravstvenih ustanova, koji su uglavnom i svetski priznati lekari, a koji istovremeno rade i najzahtevnije operacije i predaju na fakultetima je oko 1.000 evra. Istovremeno, u Americi, samo jedna zahtevna operacija košta (u proseku) od 30 do 50.000 evra, što je četvorogodišnja plata najboljih srpskih lekara.

Čak 60 odsto specijalista pred penzijom!

Ono što je još tragičnije u celoj priči jeste i činjenica da Srbe bukvalno za deset godina neće imati ko da leči, jer je od 16.000 specijalista, koliko trenutno radi u Srbiji, čak šeszdeset odsto njih je pred penzijom. A kako stvari stoje, i kako ih plaćamo, i doktori koji završe specijalizaciju teško da će se zadržati ovde. Ako se i zadrže, možda će raditi u trafici, za iste novce. Tamo ne rizikuju ničiji život.

(Telegraf.rs)

Video: Besnu mašinu vozio po pešačkoj stazi i "razgrato" pešake po blatu: Bahato da bahatije ne može

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • 007

    26. novembar 2014 | 08:51

    A da li se neko zapita ko sterilise te instrumente,ko priprema te pacijente za operacije,ko vodi racuna o njima posle operacije i tako dalje .....postoje li na klinikama jos neki radnici osim lekara na klinikama.....naprimer cistacice ,servirke,transporteri,medicinske sestre,tehnicari,fizioterapeuti.pita li iko kako oni zive i kakva su njihova primanja ili su samo lekari u ovoj zemlji bitni koji pored drzavne plate primaju jos 5 plata kao profesori na fakultetu pa plata sa privatnih klinika pa iz lekarskih komora pa plata na funkciju i td....

  • Petar

    26. novembar 2014 | 09:28

    Ljudi nije istina. Ja sam lekar opšte prakse, bez specijalizacije, 3 god staža, plata mi je 65000. Moj brat je hirurg, sa dežurstvima ima i do 135000 dinara. Čemu laži, preterivanja?

  • Dag

    26. novembar 2014 | 09:14

    U ovoj zemlji odavno ne postoji sistem vrednosti. S' druge strane, za operaciju srcanog zaliska, pacijent placa oko 5.000.Din. (U Americi desetine hiljada dolara.)...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA