DRŽAVA NAM UZME 27.246 DINARA MESEČNO: Evo koliko stvarno zaradimo i koliko novca ostane za GOLI ŽIVOT!
U okviru šireg istraživanja na nivou zemalja Jugoistočne Evrope otkriveno je da država prosečnom zaposlenom građaninu mesečno uzme 27.246 dinara na ime poreza i doprinosa na zarade, i za život mu ostavi svega 45,13 odsto bruto zarade, odnosno 43.975 dinara
Mreža za poslovnu podršku saopštila je da je istraživanje koje je sprovedeno u Srbiji pokazalo da država zaposlenima uzima 54,87 odsto mesečne zarade.
Kako se navodi, istraživanje koje je sprovedeno u okviru šireg istraživanja na nivou zemalja Jugoistočne Evrope, uzelo je za polaznu tačku istraživanja prosečnu bruto zaradu zaposlenih u Srbiji u septembru 2014. koja je iznosila 71.221 dinara.
Dodaje se da je istraživanje pokazalo da država prosečnom zaposlenom građaninu mesečno uzme 27.246 dinara na ime poreza i doprinosa na zarade, i za život mu ostavi svega 45,13 odsto bruto zarade, odnosno 43.975 dinara koliko je bila prosečna neto zarada u septembru.
Istraživanje je pokazalo da kada se od te neto zarade oduzmu i svi ostali troškovi koje mesečno nameće država, zaposlenom prosečno mesečno za sve ostale životne potrebe ostane 32.140 dinara.
Prosečan građanin Srbije mesečno plati 4.320 dinara poreza na dodatu vrednost (PDV) kada kupuje osnovne životne namirnice i robu široke potrošnje u prodavnicama, dok je 1.312 dinara udeo PDV-a u ukupnim cenama komunalnih usluga, mobilne i fiksne telefonije, električne energije, struje i gasa.
Zaposleni prosečno mesečno potroši 1.970 dinara na različite administrativne takse, obnavljanje i vađenje određenih dokumenata, razne troškove državne i opštinske birokratije, dok je porez na imovinu (na stanove i kuće) 496 dinara.
Prosečna mesečna potrošnja robe sa akciznom markicom je 772 dinara, a prosečna mesečna potrošnja naftnih derivata po zaposlenom je 2.965 dinara.
(Telegraf.rs / Beta)
Video: Vuk Vidor za Telegraf.rs o uzbudljivoj izložbi koja nas očekuje u Comtrade-u
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
pera t
A gde je tolika plata selim se oma
Podelite komentar
WWW
E BAS NECU ZBOG TOGA DA PLACAM BUS-PLUS..KAD NAM SKINU 10% OD PLATE TREBA ONDA DA SMANJE I TE DOPRINOSE KOJE NAM INACE ODBIJAJU...STO ZNACI MANJE PARA U BUDJETU...
Podelite komentar
Tanja
Ja radim u privatnoj skoli za jezike i predajem 4 jezika (oko 30 casova nedeljno!) pa mi je plata 23 000 din mesecno, a porez 15 000. Pri cemu sama placam markicu od 6500 dinara. Zanima me bas kako ste dobili toliku prosecnu platu kad ja poznajem svega par ljudi koji imaju nesto priblizno toj cifri. Osim onih koji rade u drzavnim preduzecima!
Podelite komentar