OVA MESTA ĆE NESTATI USKORO: U većini sela žive stariji od 64 godine

  • 7

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku najbrojniju populaciju u Srbiji čine oni koji su tek prevalili 60 godina. Prosečna starost građanina je čak 42,2 godina, a dame su dugovečnije od muškaraca. Žena starijih od jednok veka, prema popisu ima 117, a muškaraca 50.

Načelnik Odeljenja za popis stanovništva Republičkog zavoda za statistiku, Snežana Lakčević, objašnjava za "Novosti“, da je prosečna starost žena 43,5 leta, a muškaraca - 40,9 godina.

- Starijih od 85 leta najviše ima u opštinama Rekovac, Svrljig i na beogradskom Vračaru, a Tutin, Novi Pazar i Priboj imaju najmlađe stanovništvo. U regionu južne i istočne Srbije prosečna starost je 43,3, dok se u seoskim naseljima beleži 46 godina. To znači da je svaki četvrti stanovnik u selima ove oblasti stariji od 64 leta - kaže Lakčević.

U južnoj i istočnoj Srbiji prosek je samo godinu dana niži, dok Beograđani i Vojvođani beleže 41,8 godina. Onih koji su stariji od 50 godina,  što je najveća prosečna starost u Srbiji, najviše ima u Crnoj Travi, Gadžinom Hanu i Svrljigu živi stanovništvo koje ima najvišu prosečnu starost u Srbiji i prevalili su 50 leta, dok su u seoskim naseljima ovih opština svi uglavnom stariji od 60 godina. U Tutinu, Novom Pazaru i Sjenici su, sa druge strane, najbrojniji najmlađi građani, njihov prosek godina kreće se od 32 do 37 godina.

- U poslednjih 50 godina udeo najmlađeg stanovništva do 15 godina u Srbiji se prepolovio, dok je broj najstarijih, onih sa 65 i više, povećan za dva i po puta. Prema popisu iz 2002. godine prosečna starost je bila 40,2, a poslednji popis zabeležio je da smo stariji pune dve godine - objašnjava naša sagovornica.

Samo na osnovu prirodnog priraštaja Srbija je od 2000. godine izgubila više od 400.000 stanovnika. 

- Ukoliko se kao kriterijum demografske starosti posmatra samo prosečna starost stanovništva, Srbija spada u pet najstarijih evropskih zemalja, sa Italijom, Nemačkom, Bugarskom i Švedskom - kaže Lakčević. - Istovremeno, Crna Gora spada u grupu država sa pretežno mlađim stanovništvom, čija je prosečna starost oko 37 godina. Manji prosek imaju jedino Island, Irska, Makedonija, Moldavija i Albanija.

Proces starenja će se nastaviti, kažu projekcije koje predviđaju i njegovo intenziviranje. Do 2041. godine broj stanovnika u Srbiji će nastaviti da se smanjuje, a broj starih će značajno da poraste. Udeo starih osoba od 17,3 odsto iz 2011. na 24,1 procenata u 2041. godini. Broj stanovnika sa više od 85 godina u ukupnoj populaciji porašće na čak 7,5 odsto.

(Telegraf.rs)

Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • dexter

    11. novembar 2014 | 08:00

    Ne kapiram zasto se cudite! Trpajte i dalje sve poslove u Beograd pa onda se cudote zasto su neka mesta ili sela prazna i ostali su starci!

  • Jova

    11. novembar 2014 | 08:08

    Nek' nestaju,drzava ne daje nikakav podsticaj mladima da bi se vratili,pa logicno da niko nece da se vrati,gdje nema prohodnog puta,a kamoli nesto vise.

  • latinka djoric

    11. novembar 2014 | 08:26

    MOLIM LJUDE KOI SU ZADUZENI,DA VODE BRIGU,O STANOVNICIMA SRBIJE,DA SE POZABAVE;A TOJE DA MI KAO SRPSKI NAROD NE NESTANEMO SA OVE PLANETE,ZEMLJE.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA