OVA MESTA ĆE NESTATI USKORO: U većini sela žive stariji od 64 godine
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku najbrojniju populaciju u Srbiji čine oni koji su tek prevalili 60 godina. Prosečna starost građanina je čak 42,2 godina, a dame su dugovečnije od muškaraca. Žena starijih od jednok veka, prema popisu ima 117, a muškaraca 50.
Načelnik Odeljenja za popis stanovništva Republičkog zavoda za statistiku, Snežana Lakčević, objašnjava za "Novosti“, da je prosečna starost žena 43,5 leta, a muškaraca - 40,9 godina.
- Starijih od 85 leta najviše ima u opštinama Rekovac, Svrljig i na beogradskom Vračaru, a Tutin, Novi Pazar i Priboj imaju najmlađe stanovništvo. U regionu južne i istočne Srbije prosečna starost je 43,3, dok se u seoskim naseljima beleži 46 godina. To znači da je svaki četvrti stanovnik u selima ove oblasti stariji od 64 leta - kaže Lakčević.
U južnoj i istočnoj Srbiji prosek je samo godinu dana niži, dok Beograđani i Vojvođani beleže 41,8 godina. Onih koji su stariji od 50 godina, što je najveća prosečna starost u Srbiji, najviše ima u Crnoj Travi, Gadžinom Hanu i Svrljigu živi stanovništvo koje ima najvišu prosečnu starost u Srbiji i prevalili su 50 leta, dok su u seoskim naseljima ovih opština svi uglavnom stariji od 60 godina. U Tutinu, Novom Pazaru i Sjenici su, sa druge strane, najbrojniji najmlađi građani, njihov prosek godina kreće se od 32 do 37 godina.
- U poslednjih 50 godina udeo najmlađeg stanovništva do 15 godina u Srbiji se prepolovio, dok je broj najstarijih, onih sa 65 i više, povećan za dva i po puta. Prema popisu iz 2002. godine prosečna starost je bila 40,2, a poslednji popis zabeležio je da smo stariji pune dve godine - objašnjava naša sagovornica.
Samo na osnovu prirodnog priraštaja Srbija je od 2000. godine izgubila više od 400.000 stanovnika.
- Ukoliko se kao kriterijum demografske starosti posmatra samo prosečna starost stanovništva, Srbija spada u pet najstarijih evropskih zemalja, sa Italijom, Nemačkom, Bugarskom i Švedskom - kaže Lakčević. - Istovremeno, Crna Gora spada u grupu država sa pretežno mlađim stanovništvom, čija je prosečna starost oko 37 godina. Manji prosek imaju jedino Island, Irska, Makedonija, Moldavija i Albanija.
Proces starenja će se nastaviti, kažu projekcije koje predviđaju i njegovo intenziviranje. Do 2041. godine broj stanovnika u Srbiji će nastaviti da se smanjuje, a broj starih će značajno da poraste. Udeo starih osoba od 17,3 odsto iz 2011. na 24,1 procenata u 2041. godini. Broj stanovnika sa više od 85 godina u ukupnoj populaciji porašće na čak 7,5 odsto.
(Telegraf.rs)
Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
dexter
Ne kapiram zasto se cudite! Trpajte i dalje sve poslove u Beograd pa onda se cudote zasto su neka mesta ili sela prazna i ostali su starci!
Podelite komentar
Jova
Nek' nestaju,drzava ne daje nikakav podsticaj mladima da bi se vratili,pa logicno da niko nece da se vrati,gdje nema prohodnog puta,a kamoli nesto vise.
Podelite komentar
latinka djoric
MOLIM LJUDE KOI SU ZADUZENI,DA VODE BRIGU,O STANOVNICIMA SRBIJE,DA SE POZABAVE;A TOJE DA MI KAO SRPSKI NAROD NE NESTANEMO SA OVE PLANETE,ZEMLJE.
Podelite komentar