Danas je 96 godina od rođenja najhrabrije Srpkinje

  • 1

Drinka Pavlović rođena je 7. novembra 1918. godine u selu Belanovci kod Ljiga. Njen otac je kao poštanski službenik premešten u Beograd, pa je Drinka imala priliku da se školuje u glavnom gradu. S obzirom da je želela da postane učiteljica, upisala je Učiteljsku školu u Beogradu. Međutim, zbog njenog članstva u Savezu komunističke omladine Jugoslavije izbačena je iz škole i učenje nastavila u Užicu, gde se aktivno uključila u radu revolucionarne omladine.

Prvi posao u struci, a ujedno i jedini, dobila je u selu Spance kod Kuršumlije 1938. godine. Drinka je aktivno radila na prosvećenju ljudi, a posebnu pažnju posvetila je ženama. Osnovala je i čitaonicu u kojoj su se pretežno našla dela sa relovucionarnom i marksističkom tematikom. Te godine je i primljena u Komunističku partiju Jugoslavije.

Drinka je aktivno učestvovala u radu prve partijske ćelije, koju je osnovao inženjer Vojo Jeremić, a krajem 1939. godine učestvovala je na Partijskoj konferenciji u Kuršumljiji kao jedan od govornika.

Nakon Aprilskog rata i okupacije Jugoslavije 1941. godine, nacisti su počeli sa masovnim hapšenjem komunista, a Drinka je bila u prvoj grupi komunista koji su uhapšeni u Kuršumlji. Na sreću, uspela je da izdejstvuje da je oslobode, ali njena sloboda nije dugo trajala.

Uhapšena je nedugo zatim i poslata u Niš kamionom. Zahvaljujući ludoj sreći i neverovatnoj hrabrosti, uspela je ponovo da pobegne - na jednoj krivini iskočila je iz kamiona u pokretu. Nemci su pucali ka njoj, ali je ona uspela da im izmakne i završi na planini Jastrebac, gde se nalazio Štab Topličkog partizanskog odreda.

U avgustu 1941. godine Okružni komitet KPJ za Niš poslao je zahtev Štabu da se Drinka prebaci tamo, kako bi pruzela rad partijske tehnike Komiteta. Tamo je živela pod alijasom Danica Miljković. Preko dana je radila u domaćinstvima, a uveče je radila u ilegalnoj štampariji koja je štampala brojni propagandni materijal.

Članovi KPJ Gligorije Diklić i Vasilije Buha uhapšeni su početkom aprila 1942. godine, ali su uspeli da pobegnu, a Gligorije je zamolio Drinku da mu preko drugarice nabavi lažnu legitimaciju. Dok je tragala za legitimacijom, prepoznao ju je trgovac iz Kuršumlije i prijavio je četnicima Koste Pećanca, koji su je uhvatili i odveli u Upravu policije.

Tamo je trpela užasne batine, jer nije htela da prizna ko je, tvrdeći da se zove Danica Miljković. Nedugo zatim, prebačena je u Beograd, gde su u Specijalnoj policiji nastavili da je muče i tuku.

Drinka nije htela da oda ništa i zbog toga je prebačena u Banjički logor, gde je srela mlađu sestru Darinku. Darinka je uhapšena u približno slično vreme kao i Drinka, a radila je kao kurir Glavnog štaba NOB-a.

Drinka Pavlović streljana je 14. maja 1943. godine u Jajincima zajedno sa Jelenom Ćetković, Kristinom Kovačević i drugim logorašicama. Ostalo je upamnjeno da je da je tešila drugarice iz logora i da je ostala hrabra do kraja.

Josip Broz Tito je 6. jula 1953. godine doneo ukaz kojim se Drinka Pavlović proglašava za narodnog herojaU centru Beograda, u Kosovskoj ulici postoji osnovna škola koja nosi naziv Drinke Pavlović, a njeno ime nalazi se na osnovnoj školi u Kuršumliji.

(Telegraf.rs)

Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • PARTIZAN

    9. novembar 2014 | 09:13

    Neka vam je vecna slava Heroine nase nacije. Smrt fasizmu, sloboda narodu.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA