Evo kako da prepoznate ubicu na Fejsbuku!
Policija je do sada pronašla 48 ubica koje su koristile društvene mreže, najčešće Fejsbuk, za pronalaženje i praćenje svojih žrtava. Sada su britanski naučnici, u prvom istraživanju kako društvene mreže mogu uticati na kriminalno ponašanje, identifikovali šest tipova ličnosti koje spadaju u tu kategoriju,
Prema njihovom istraživanju, svaki ubica pripada jednom od šest profila: reaktor, informator, antagonista, prevarant, maštar i predator.
Reaktor je najčešći tip ubice, odgovoran za 27.1 odsto ubistva putem Fejsbuka. Oni pripadaju onom tipu osoba koji su u stanju da kada vide neki komentar ili fotografiju koja ih iznervira, reaguju nasilno sa nadljudskom snagom. Primer je Vejn Forester koji je 2008. godine ubio svoju ženu Emu, nakon što je pročitao njene statuse na Fejsbuku koji su tvrdili da su se njih dvoje razišli.
Osoba koja pripada tipu informator, koristi Fejsbuk da kaže drugima da planira da ubije nekoga, da su već ubili nekoga, ili oba. Naučnici smatraju da ove osobe koriste popularnu društvenu mrežu da bi demonstrirali svoju kontrolu nad žrtvom ili situacijom. Primer osobe ovog tipa je Lašanda Armstrong. Nakon što je svog partnera molila da se pomire, odvezla se do reke Hadson u ubila sebe i svoje troje dece. Na Fejsbuku je napisala: "Žao mi je, molim vas sve da mi oprostite zbog onoga što ću uraditi... Ovo je kraj".
Antagonista se upušta u neprijateljske razmene mišljenja na Fejsbuku, koje eskaliraju u nasilje licem u lice sa osobom sa kojom se raspravljaju. Oni pokušavaju da iskoriste silu kada rasprava ne ide smerom koji oni hoće, i često poseduju različite tipove oružja. Džordan Mins (16) i Entoni Bankhed (18), pronađeni su mrtvi u podrumu stana nakon što su se međusobno upucali zbog rasprave na Fejsbuku oko neke ukradene stvari.
Za maštara je tanka linija između realnosti i pretvaranja, pa je njihovo ubistvo često način da održe fantaziju ili da spreče druge da otkriju da je u pitanju obmana. Predatori prave lažne profile da bi namamili žrtve da se sa njima upoznaju uživo, a prevarant postavlja statuse u ime nekog drugog.
Doktorka Elizabet Jardli i profesor Dejvid Vilson sa univerziteta u Birmingemu tražili su primere za njihovo istraživanje širom sveta. Otkriveno je da se 26 od 48 ubistva odigralo u Velikoj Britaniji. Oni su takođe otkrili da su žrtve u većini slučajeva poznavale ubicu.
(Telegraf.rs / Izvor: dailymail.co.uk)
Video: Sastanak Brnabić sa novoimenovanim predsednikom Venecuele
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Serdjo
Ovo je jako zanimljiva tema. Zamolio bih komentatore da podrle sa nama nrka njihova negativna iskustva na drustvenim mrezama. Hvala.
Podelite komentar