ŠOK I NEVERICA: Stigao im vojni poziv za nestalu bebu?
Porodica Kapaš-Rajak je nakon 18 godina dobila saznanja da je njihov sin, za koga su im u zrenjaninskom porodilištu rekli da je umro nakon rođenja, zapravo živ.
Kada im je pre nekoliko nedelja stigao poziv da se njihov sin javi u vojni odsek radi upisivanja u vojnu evidenciju, porodica Kapaš-Rajak najpre je bila uverena da je reč o grešci, jer njihov sin još nije punoletan, međutim pravi šok je usledio kada su saznali da je poziv upućen starijem sinu, koji je umro na rođenju 31. decembra 1996. godine.
Još više su bili šokirani kada su u Opštini u Zrenjaninu saznali da njihovo dete, za koje su verovali da je mrtvo, poseduje zvanična dokumenta, koja oni nikada nisu izrađivali.
- Izlazi uverenje da je državljanin Republike Srbije i izvod iz matične knjige rođenih. Kako je to moguće, ja ne znam stvarno - navodi majka, Jolanka Kapaš.
Kapašova je 1996. godine rodila blizance, devojčicu Draganu i dečaka, Srđana, koji su odmah smešteni u inkubatore. Za dečaka su joj rekli da je umro neposredno nakon rođenja, a 18 godina kasnije, Jolanka se seća spleta čudnih okolnosti u porodilištu.
O tome svedoči i Vera Petrović, koja se tih dana takođe porodila u zrenjaninskom porodilištu.
- Vidim, sestra tamo, uzme dete u ruke, a samo njih dvoje su bili, i uzme dete u krilo i dete počne da plače. Kad je mene videla, pokrila mu je lice pelenom i krenula dole prema stepenicama i izašla napolje - prepričava Petrovićeva, na šta se majka estalog dečaka nadovezala:
- Kada sam otišla do sobe, Dragana je bila u inkubatoru, a ovaj mali nije. Ona narukvica je bila tamo u inkubatoru. Znači da odgovorno tvrdim da je bebu neko ukrao. Za 10-15 minuta se stvorila ta doktorka Tijana Đurić i obratila mi se ovim rečima – devojčica vam je dobro, mali vam je umro - navodi Kapašova.
Jolanka i njen suprug Dragan tvrde da u porodilištu nisu dobili ni umrlicu, niti bilo koji drugi dokaz da je njihovo dete umrlo.
- Posle toga sam tražio da vidim leš, kako bih se uverio da li je umrlo ili nije, međutim oni mi nisu dozvolili da vidim - ističe Rajak, a njegova sestra Dragana veruje da je njen brat živ i da neće odustati od potrage za njim, pogotovo posle ovog spleta događaja.
Jolanka i Dragan, u međuvremenu su saznali i da njihov sin, navodno, živi u Nemačkoj, a ovaj slučaj preuzelo je Tužilaštvo.
Porodica Kapaš-Rajak je samo jedna od skoro pet stotina u Srbiji koje sumnjaju da su im bebe ukradene iz porodilišta. Pri ministarstvu zdravlja u februaru je formirana radna grupa za slučajeve nestalih beba, a grupa eksperata izradila je nacrt zakona o nestalim bebama. On predviđa osnivanje nezavisnog tela koje će se baviti sudbinom nestalih beba, a bila bi formirana i posebna policijska jedinica koja bi istraživala ove predmete.
(Telegraf.rs / Beta)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
M!N
Ovo je amaterska greska koja ce,hvala Bogu,kostati mnoge.Nadam se da ce se uz pomoc ovog slucaja resiti mnogi slucajevi.A svi koji su povezani sa kradjom beba u zatvor!!!!
Podelite komentar
Beogradjanin
Ja da sam ne daj Boze bio na mestu oca i da mi kazu ne mozes da vidis bebu, roletna bi pala! Verovatno bi policija morala da intervenise.
Podelite komentar
jolle
Za sve do sada ovakve slucajeve megalomanskih kriminalnih radnji od ogromnih kradja drzavnog novca ,prodaja preduzeca mafijaskim privatizacijama pa sve do ovog slucaja kradja beba, sve dosadasnje vlade su najdalje stigle u istrazi tako sto su osnovale radne grupe koje ce ispitati ovakve slucajeve ,naravno te radne grupe ce brojati mnogo clanova koji ce sa budzeta dobijati ogromne plate i to ce trajati godinama. Cak i sada za nekakve slucajeve koji datiraju jos pre desetak godina postoje radne grupe koje sa istragom nisu odmakle dalje od pocetka ali vazno da su tu na platnom spisku.
Podelite komentar