KATASTROFA: U Srbiji na granici siromaštva čak 1.680.000 ljudi!
Danas je Svetski dan borbe protiv siromaštva, a prema procenama Ujedinjenih nacija u svetu ima više od 2,2 milijarde ljudi koji su siromašni ili su na pragu siromaštva.
U Srbiji se procenjuje da oko 24 odsto od ukupno sedam miliona građana živi u opasnosti od siromaštava, a u najtežem položaju su mnogočlane porodice, deca, nezaposleni, samohrani roditelji, kao i osobe sa invaliditetom i njihove porodice. Prognoze su da u Srbiji siromaštvo preti najviše nezaposlenima, oko 50 odsto, zatim samozaposlenima, u koje spadaju poljoprivrednici, ali i domaćinstvima i porodicama sa više od troje dece, oko 40 odsto i samohranim roditeljima sa jednim detetom, oko 36 odsto.
Rizik od siromaštva kod penzionera je oko 14 odsto, a kod zaposlenih kod poslodavca je oko šest odsto. Prag rizika od siromaštva u 2012. godini za jednočlano domaćnistvo iznosio je primanja od 13.680 dinara mesečno, a za domaćinstvo sa dvoje odraslih i jednim detetom uzrasta do 14 godina 24. 624 dinara.
Za četvoročlano domaćinstvo sa dvoje odraslih i dvoje dece taj prag bio je 28.728 dinara mesečno. Analiza siromastsva u Srbiji sprovodi se jednom godišnje i još nisu objavljeni podaci za 2013. godinu.
Program UN za razvoj (UNDP) kao glavne razloge rasta siromaštva navodi poskupljenje hrane i ratove, ali i finasijsku krizu i prirodne katastrofe.
UN kaže da bi osnovna socijalna zaštita za najsiromašnije u svetu koštala manje od dva odsto svetskog BDP-a.
(Telegraf.rs / Beta)
Video: Mesečni horoskop za decembar Aleksandre Bjeljac
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Trnko
Obećana "bolja" i "svetla" budućnost...
Podelite komentar
Nebojsa
Srbija uvozi socijalne slučajeve iz cele Evrope a i iz okolnih zemalja ima velikog priliva jer ih niko ne sprečava da naseljavaju gradove gde polako podižu barake, pa zidaju i na kraju im država obezbedjuje socijalnu pomoć i daje socijalne stanove. To su nam nametnuli sporazumom o readmisiji.
Podelite komentar
Del
Nije na granici nego ispod granice siromastva.
Podelite komentar