U Hrvatskoj lekari više ne rade abortuse!
Svi ginekolozi zaposleni u zagrebačkom Kliničko-bolničkom centru Sveti duh uložili su prigovor savesti pa nijedan od njih više ne obavlja pobačaje na zahtev žene. Sveti duh tako je postao peta javna bolnica - uz one u Našicama, Vinkovcima, Kninu i Požegi - koja uopšte ne obavlja abortuse, a situacija je kritična i u splitskoj bolnici.
U toj bolnici, kojoj gravitira cela Splitsko-dalmatinska županija, pobačaj obavlja jedan lekar, dok je njih 21 uložilo prigovor savesti.
Budući da su sve bolnice u mreži javne zdravstvene službe koje obavljaju delatnost ginekologije dužne da osiguraju pružanje usluga prekida trudnoće, a za organizaciju je zadužen upravnik, Ministarstvo zdravlja odlučilo je da konačno reaguje i osigurati svim ženama jednaku dostupnost pobačaja na zahtev.
- Ministarstvo zdravlja Hrvatske će sprovoditi Zakon i učiniti sve da ženama u svim javnim bolnicama osigura pravo na pobačaj u skladu sa zakonskim odredbama. Stoga smo počeli da razgovaramo s upravnicima koje podsećamo na njihove obaveze: svaka javna bolnica mora imati tim koji obavlja pobačaje - kažu u Ministarstvu. Ministarstvo će sugerisati HZZO-u da već u procesu ugovaranja s bolnicama utvrdi je li kod njih dostupan pobačaj na zahtev žena. Prigovor savesti svakog lekara biće, pak, naznačen u registru delatnosti koji se ustrojava.
Pitanje pobačaja na zahtev žene, koji u Hrvatskoj reguliše Zakon iz 1978. već je godinama osetljivo pitanje koje ni jedna politička opcija ne želi da otvori niti ga reguliše novim modernim zakonom. Posledica toga je da se politika prema pobačajima kreira na nivou svake bolnice - od toga hoće li se uopšte obavljati do njegove cene, a propisanih sankcija za upravnike koji naprosto ne osiguraju uslugu prekida trudnoće na zahtev žena - nema.
Jutarnji list je u martu ove godine sproveo istraživanje u 20 hrvatskih bolnica i utvrdio da je svaki drugi ginekolog uložio prigovor savesti, da je u Zagrebu takvih dve trećine, u Splitu 95 posto a, s druge strane, u Rijeci i Puli prigovor savesti nije uložio nijedan lekar. Cene abortusa su se kretale od 15.500 do skoro 40.000 dinara.
Takvoj situaciji odgovaraju i statistički podaci: u Gradu Zagrebu lani je, prema podacima HZJZ-a, obavljeno 145 prijavljenih pobačaja, dok ih je, recimo, u Istarskoj županiji, u kojoj živi četvorostruko manje žena fertilne dobi, urađeno 349, u Varaždinskoj 448, u Primorsko-goranskoj županiji 497, a čak i u Međimurskoj županiji, u kojoj živi čak sedam puta manje žena u dobi od 15 do 49 godina, obavljeno je više pobačaja nego u Zagrebu.
(Telegraf.rs / Jutarnji.hr)
Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Nikola
Tako I treba, stop abortus
Podelite komentar
Mici
Kad ce to u Srbiji...treba zakonom zabraniti abortus.
Podelite komentar
Irina
Svasta pa vracate zene u kameno doba,svaka zena ima pravo da odluci sta ce se desavati sa njenim telom i njenim zivotom,ako nije spremna da rodi,psihicki,finansijski,ako ne zeli da tom-nekom muskarcu rodi dete,treba da se odradi abortus...STRASNO!
Podelite komentar