VREMEPLOV U CENTRU BEOGRADA: Ove izložbe ne smete propustiti! (FOTO) (VIDEO)

  • 1

Muzej nauke i tehnike u Beogradu slavi svoj 25. jubilej pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja. Povodom 25. jubileja, od 7. do 12. oktobra svim Beograđanima i gostima naše prestonice, Muzej nauke i tehnike poklanja besplatnu posetu Muzeju i stalnim postavkama:  Krug, Dečiji muzej, Naučni centar i postavci Medicina u Srbiji kroz vekove.

Kako bi se što šira javnost upoznala sa jubilejom i mogućnošću besplatne posete muzeju korisćene su stare autentične reklame i oglasi  koji su vezani za predmete u postavci, potpisani porukom "Samo za radoznale" s idejom da se Muzej predstavi kroz vremepolov nauke i tehnike. Izbor reklama i oglasa je takav da bude nostalgiju i vedrinu - duhovitošću, šarmom i duhom prošlih vremena.

- Ponosni smo na 25 godina postojanja i rada našeg Muzeja i na rezultate koje smo za 25 godina postigli. Naše zbirke se obogaćuju skoro svakodnevno, otvorili smo četiri stalne postavke, osmislili nove programe koji pružaju nove zanimljive sadržaje za različitu publiku.

Želja nam je da Muzej nauke i tehnike bude aktivni i kreativni deo savremenog društva, moderan i zanimljiv prostor pun uzbudljivih i obrazovnih sadržaja, u cilju podizanja naučno-tehničke kulture, popularizacije nauke i savremenih naučnih dostignuća - Sonja Zimonić, direktorka Muzeja.

Jedna od aktivnosti kampanje bila je nesvakidašnje iznenađenje posetiocima jedne večernje projekcije u bioskopu "Cineplexx". Umesto očekivanog američkog blokbastera, na velikom platnu pojavio se prvi srpski igrani film iz 1911. godine, "Život i dela besmrtnog vožda Karađorđa".

Kako bi projekcija bila u duhu tog vremena, uz film je priređen i nastup pijanistkinje Katarine Ranković, koja je izgledala kao da je u salu ušetala pravo iz prošlog veka. Nakon prikazanog filma posetioci su otkrili o čemu se radi kada se na ekranu pojavio poziv gledaocima da posete Muzej nauke i tehnike, potpisan porukom "Samo za radoznale".

U beogradskim prodavnicama tehnike lanca Tehnomanija i ekspoziturama banke Erste u Beogradu i Novom Sadu izloženi su neki od mnogobrojnih zanimljivih eksponata Muzeja - veš-mašina s valjkom za ručno ceređenje iz 50-tih godina, mehanički nož danskog proizvođača iz 1920. godine, računar "Apple Macintosh Plus" iz 1986. godine, stare računarske mašine i drugi “neobični“ predmeti.

Jedna od aktivnosti kampanje je bio i ulični performans u kome je oživljena atmosfera s početka prošlog veka, kada su kolporteri delili novine. Dečaci, kostimirani u kolportere iz dvadesetih godina  prošlog veka, uzvikivali su  "Novo izdanje Borbe u prodaji" i delili reprint stare  "Borbe"  u kojoj je  sadržaj s temama Muzeja nauke i tehnike.

Na zvaničnoj Fejsbuk stranici Muzeja aktivna je aplikacija "Da li imate vrednosti za Muzej" u kojoj posetioci mogu da učestvuju u on-line izložbi. Kroz aplikaciju korisnici moraju da pošalje fotografiju sa jednim predmetom za koji smatraju da bi mogao da nađe mesto u fundusu Muzeja nauke i tehnike.

Ukoliko učesnik pošalje sliku nekog posebno interesantnog predmeta, postoji mogućnost da mu se na email adresu ostavljenu tokom registracije za učešće u izložbi javi i neko od kustosa Muzeja. Korisnik koji želi da određeni predmet donira mogao bi da postane deo fundusa Muzeja i nekih budućih izložbi, a ime učesnika zauvek zapisano u knjige donatora Muzeja nauke I tehnike. 

(Telegraf.rs)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • nn

    8. oktobar 2014 | 18:50

    Ovako nesto bi mnogi iz unutrasnjosti zeleli da vide u svom gradu pa bi muzejske postavke koje su zaista zanimljive mogle na tockovima doci kod svih nas u Srbiji. Zasto samo beogradjani da uzivaju u ovim kulturnim dogadjanjima?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA