BBC: Hrvatska u takvoj krizi da bi i najtrezveniji trgnuli čašicu rakije!
Hrvatska će novu 2015. godinu dočekati kao šestu zaredom sa neprekinutom recesijom, a privredno stanje je tako teško da se oduševljenje povodom ulaska u EU pre nešto više od godinu dana istopilo, objavio je britanski "BBC".
- Država je zapela u, čini se, beskrajnoj recesiji, koja će i najtrezvenijeg Hrvata staviti u iskušenje da trgne čašicu rakije - navodi "BBC" i dodaje da će biti teško izaći iz takve situacije. Program pomoći EU i MMF zavisiće od dubokih rezova u javnoj potrošnji i podsticanju preduzetništva, ali malo je verovatno da će dubokih rezova biti u godini pre parlamentarnih izbora.
Hrvati i nisu imali baš prevelika očekivanja od ulaska u EU zbog dugog pristupnog procesa, a finansijska kriza koja je poharala Evropu samo je najoptimističnije ostavila u uverenju da će članstvo biti lek za sve hrvatske ekonomske probleme, ocenjuje "BBC".
Pa opet, pomoćnik ministra spoljnih i evropskih poslova Hrvoje Marušić pokušao je, ipak, da odbrani hrvatski ulazak u EU činjenicom da se izvoz u države članice u prvoj godini povećao za 15 posto.
- Konačno smo postali deo zajedničkog tržišta sa svim slobodama - poručio je Marušić i dodao da mu poslodavci govore da su vrlo optimistični i da već osećaju korist, poput lakšeg poslovanja od onog pre ulaska u EU.
Marušić priznaje da se država nije dovoljno pripremila da bi bila ekonomski konkurentna na zajedničkom tržištu i kako teško pronalaze ravnotežu između budžetske discipline i štednje s jedne strane i rasta s druge.
- U prošlosti smo imali prilično neodgovorne ekonomske politike. No, evropski semestar vrlo je dobar instrument za disciplinovanje - zaključuje Marušić.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Neko se baš potrudio da ukrasi ovaj automobil: Ovo je jelka na četiri točka
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dara
Hajte da požurimo i mi, kad je Hrvatima tako dobro, dok se neko zlo biće ne doseti da uvek ima alternative
Podelite komentar
dr dabic
Vratio Sam se u hrvatsku pré 10 godina nemam nikakvi probléma i hrvati i srbi djele istu sudbînu od ulaska u eu mi smo propali cela ekonomija je n'a nogama poljoprivrednici ne mogu prodat svoje proizvode ovo ceka i Srbiju 450 000 nezaposlenih velika izdavanja za 500 000 zengi mesecno izmedu 600/1000 evra i tu je problem nesme niko da ih dirne ko nekad komuniste korupcija Ali se nekako zivjelo Ali ulaskom u eu sve je puklo zato srbi u srbiji dobro raz mislite ovo je istina jà zivim n'a selu tu se ne osjeca kriza Ali u gradovima je strasno Bice bolje
Podelite komentar
Boki
Za zemlje poput nase, ciji je vecinski izvoz proizvoda u EU, jedno se poboljsanje moze ocekivati u tom okviru ulaskom u EU. Dakle, profitirace firme koje saradjuju sa EU, i nesto malo drzava. Za obicne gradjane, osim otvaranja granica, nista se korisno nece dogoditi jer je Evropa u krizi. Vise nije glavno pitanje da li uci u EU, nego kako preziveti samostalno. Ulazak u EU postaje formalnost koja sve manje utice na standard. Moze se dogoditi da to jednog dana bude samo revijalno clanstvo bez uticaja na razvoj zemlje. EU se polako topi...
Podelite komentar