TUKLI SU NAS KAO ZVERI: Niško pravosuđe isplaćuje odštetu prebijenim osuđenicima!
Ministarstvo pravde je naložilo niškom Osnovnom sudu i Osnovnom tužilaštvu da zajednički plate odštetu u ukupnom iznosu od 134.500 tridesetsedmorici osuđenika koji su pretučeni tokom gašenja pobune u Kazneno popravnom zavodu 24. novembra 2006. godine.
Sud u Strazburu u slučaju "Habimi i ostali protiv Srbije" ustanovio je da nije sprovedena dobra istraga oko odgovornosti policijskih snaga prilikom suzbijanja protesta i obavezao Srbiju da pobunjenicima plati oštetu.
Ministarstvo pravde ocenilo je da su za lošu istragu podjednako odgovorni niški sud i tužilaštvo i naložilo im da odštetu plate po pola, a plaćanje naknade štete znatno će otežati rad niškog pravosuđa, koje ionako ima problema sa manjkom novca.
- Mi smo se već obratili Državnom veću tužilaca i zatražili novac za ovu nameru jer smo obavezani da odštetu platimo do 3. decembra, a sopstvena sredstva nemamo - rekli su u niškom tužilaštvu.
Osuđenici su tražili odštetu od četiri do deset hiljada evra, ali im je sud dodelio po tri i po hiljade, plus ukupno pet hiljada za pokriće troškova postupka. Jedan od onih kom će država platiti zato što nije ustanovila ko ih je tukao je i Nišlija Zoran Antić.
- Taj novac je slaba uteha za ono što smo preživeli u zatvoru. Tukli su nas kao zveri, zatim su nas vezali nakon čega se nad nama iživljavalo zatvorsko osoblje. Epilog takvog tretmana u mom slučaju su bili polomljeni prsti, dva rebra, potres mozga, a pukao mi je i čir. Posledice psihičke traume i danas osećam - rekao je Antić.
Dobrosav Nešić, predsednik Odbora za ljudska prava iz Leskovca, koji je zastupao osuđenike u postupku protiv države Srbije, kaže da je pitanje kako će odšteta biti isplaćena jer se mnogima od njihovih klijenata ne može više ući u trag.
- Koliko ja znam, svi koji su tada bili pretučeni su u međuvremenu izašli iz zatvora, ali su neki zbog novih krivičnih dela ponovo iza rešetaka. Bar dvojica su u bekstvu, a ima ih i po inostranstvu, tako da mnogi neće imati koristi od novčane nadoknade, ali su bar dobili moralnu satisfakciju - ocenio je Nešić.
Sud u Strazburu je ocenio da nisu predočeni dokazi da je policija pretukla osuđenike tokom pobune, jer kako je navedeno u presudi, oni su tada bili izvan kontrole državnih organa pa je postojala mogućnost međusobnih obračuna.
Odšteta im je dodeljena jer država Srbija nije sprovela delotvornu istragu, s ozbirom na to da je tužilaštvo samo na početku koordiniralo istragom da bi kasnije radnje u postupku sprovodila policija, iako i Žandarmerija pripada policijskim snagama.
Takođe, sud je ocenio i to da je bilo propusta i u postupanju istražnog sudije tadašnjeg Opštinskog suda jer nije saslušao nijednog svedoka, nije preduzeo ništa radi utvrđivanja identiteta policajaca koji su učestvovali u suzbijanju pobune, niti je sproveo suočavanje osuđenika sa dvojicom policijskih službenika koje su zatvorenici identifikovali i optužili za zlostavljanje i mučenje.
Interesantno je da je Dragutin Vidosavljević, advokat Odbora za ljudska prava koji je zastupao osuđenike i sam završio iza rešetaka. On je osuđen na 12. godina zatvora jer je u februaru 2012. godine ubio svoju suprugu.
(D. R.)
Video: Tzv. kosovska policija upala u zgradu opštine Gračanica
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Gud
Da si valjo nebi ni bio tamo
Podelite komentar
Mare
Bravo Opet poreski obveznici placaju brljotine drzavnih institucija... I gle opet niska zandarmerija se pominje..
Podelite komentar
Danilo
A sta je sa strazom!? njih treba kazniti!
Podelite komentar