Duplo skuplje cene uglja zbog zabrane EPS-a!?

  • 6

EPS je zabranio prodaju uglja iz dva javeća srpska ugljenokopa "Kolubara" i "Kostolac" za široku potrošnju, tako da će građani Srbije ove zime morati da se greju na uvozni ugalj! Umesto domaćeg uglja čija cena se kreće od 4.500 do 6.000 dinara, građani će za grejanje morati da kupe ugalj iz BiH, a tonu će plaćati od 10.000 do 15.000 dinara.

Vlasnici pojedinih stovarišta tvrde da je namerno izazvana veštačka kriza, a da će ceh platiti građani, dok u Rudarskog basenu "Kolubara" kažu da je odluka o zabrani prodaje uglja doneta nakon majskih poplava, da bi se sačuvala elektroenergetska stabilnost Srbije.

- Zbog zabrane prodaje uglja ispaštaće građani, a štetu će imati oko 300 stovarišta i prevoznika uglja. Odluka o zabrani prodaje uglja nije utemeljena na činjenicama, jer u ukupnoj proizvodnji, ugalj za široku potrošnju čini samo dva do tri odsto, što je zanemarljiva količina u odnosu na ugalj koji je namenjen termoelektrana - kažu vlasnici nekoliko valjevskih stovarišta.

U Rudarskom basenu "Kolubara" kažu da je EPS odluku o zabrani prodaje uglja za široku potrošnju zbog toga što su majske poplave nanele veliku štetu ugljenokopima, zbog čega je proizvodnja uglja drastično smanjena.

- Pre poplava dnevno smo proizvodili 90.000 tona uglja, a sada je proizvodnja spala na 65.000 tona. Nemamo drugog izbora i svaki kilogram uglja nam je važan - rečeno je Telegrafu u Rudarskom basenu Kolubara.

(S. S.)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Covek

    18. septembar 2014 | 23:30

    Kazu da izbegavamo grejanje na struju i trazimo alternativu, a onda ne prodaju ugalj. Koja je alternativa, jorgan?

  • Bojana

    18. septembar 2014 | 17:57

    Cene ne mogu da budu skupe!

  • Milan

    18. septembar 2014 | 21:49

    Za zagrevanje domaćinstva ide 2 posto ukupne količine uglja,i zašto ga zabraniti kada to ne utiče na privredu?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA