Hrvati uvode slovenačko-hrvatski umesto srpsko-hrvatskog jezika

Postoji utisak da hrvatski jezik sve više reči preuzima iz slovenačkog i to da bi se udaljio od srpskog jezika, a stručnjaci tvrde da je takva impresija zanimljiva, ali nije tačna, piše ljubljansko Delo.

- Ne bih rekla da se radi o približavanju hrvatskog jezika slovenačkom, a svakako ne o svesnom približavanju nego o višem stupnju svesti o zajedničkom jezičkom bogatstvu u prošlosti - kaže Anita Peti Stantić, šef katedre za slovenački jezik na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.

Ona za ljubljansko Delo objašnjava da veliki korpus reči koje imaju isto značenje u savremenom hrvatskom i slovenačkom jeziku vuče svoje poreklo iz razdoblja do 19. veka, kada je zajednička jezička istorija prekinuta prihvatanjem štokavskog idioma (on je činio centralni dijalektni sistem srpsko-hrvatskog jezika) na kojem je formiran hrvatski jezik.

Autorka Savremenog slovenačko-hrvatskog i hrvatsko-slovenačkog rečnika dodaje i da se to posebno odnosi na vreme kad su se ta dva jezika paralelno razvijala i zasnivala na zajedničkom kajkavskom idiomu, sve do uvođenja štokavštine kao književnog jezika u Hrvatskoj.

Zajednička jezička istorija Hrvata i Slovenaca trajala je do 19. veka, kada je veliki deo Hrvatske u okviru Austrougarske bio povezaniji i imao više međusobnih kontakata, kao i deo zajedničkog vokabulara koji je kasnije potonuo pod uticajem srpskog jezika, smatra Peti-Stanić.

- Deo tog korpusa sada se vratio u savremeni hrvatski jezik, otuda, možda, utisak o približavanju slovenačkom - dodala je ona.

Nove sličnosti, po njenom mišljenju, rezultat su i činjenice da danas Zagreb utiče mnogo više na jezički standard nego ranije.

- Usmerenost Hrvatske prema Zagrebu kao glavnom gradu mnogo je veća nego u prošlosti, a tu se uglavnom govori svojevrsna urbana varijanta mešavine kajkavskog i štokavskog - rekla je Peti-Stantić.

(Telegraf.rs / Tanjug / Foto-Ilustracija)

Video: Sastanak Brnabić sa novoimenovanim predsednikom Venecuele

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Italy

    11. septembar 2014 | 17:46

    Slovenacki i Hrvatski se totalno razlikuju.Kako to misle da izvedu?Onda ce i Dalmatinci traziti Italijansko-Dalmatinski.

  • Strucnjakowsky

    11. septembar 2014 | 16:05

    Nego kako ,ne moze svako da se prisljamci uz Srpski jezik.Odbij.Srpski moze da bude samo Srpski.A ne srpsko-hrvatski.

  • Stevan

    11. septembar 2014 | 16:16

    E bre Hrvati samo se blamirate ovim glupostima,ne možete nikad da naučno osporite činjenicu da govorite srbskim jezikom...celokupno nasleđe vam je Srbsko...jbg...jedno je pusta želja a drugo su neosporne naučne činjenice.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA