PROFESORKA FARMACEUTSKOG FAKULTETA: Aditivi su sastavni deo ishrane i nema straha od njih!
Profesorka Farmaceutskog fakulteta Slađana Šobajić kaže za RTS da građani nemaju razloga za strah ako se proizvođač hrane ponaša etički i poštuje regulativu koja je u Srbiji moderna i usklađena sa propisima EU. Slađana Šobajić je u Dnevniku rekla da su aditivi sastavni deo ishrane i da proizvodi na kojima piše da su bez konzervansa i bez veštačke boje mogu da sadrže aditive.
"Tehnologija je otišla tako daleko da ja mislim da povratka više nema. Aditivi su tu da ostanu. Samo treba proveriti da li oni eventualno ugrožavaju zdravlje", Slađana Šobajić.
Prehrambeni aditivi spadaju u supstance čije je prisustvo u hrani najbolje regulisano, u skladu sa propisima Evropske unije, čija agencija za bezbednost hrane procenjuje svaku pojedinačnu supstancu u skladu sa podacima Svetske zdravstvene organizacije, objašnjava Šobajićeva.
Što se tiče potencijalne kancerogenosti nekih aditiva, kao što su E407 (karagenan) i aditivi E249 do E252, profesorka kaže da se karagenan koristi već 600 godina i nije dokazano da je ta supstanca štetna za ljude.
Aditivi E249 do E252 (nitrati i nitriti), koji se nalaze u mesnim proizvodima, mogu da budu štetni u određenim koncentracijama, ali "njih još niko ne može da izbaci iz upotrebe, jer je korist od njihovog korišćenja veća od rizika", kaže profesorka Šobajić.
Napominje da nema "E broja" koji treba posebno izbegavati, kao i da je sve ono što je na pozitivnoj listi, a ima "E broj" dozvoljeno. Profesorka Šobajić savetuje da građani prilikom kupovine pre svega gledaju nutritivnu tabelu i hranljivu vrednost hrane.
(Telegraf.rs)
Video: Ovako se Miša Majtan pripremao za plivanje za časni krst
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Boki
To sto je u skadu sa standardima Evropske unije ne znaci da nije stetno po zdravlje. Jeste da EU ima stroge standarde kvaliteta, ali ima i ekonomsku racunicu. Vise se isplati da odredjeni broj ljudi umre nego da se zatvore mnoge fabrike hrane i skupoceni brendovi...
Podelite komentar
Tutor
Profesorka je smetnula s uma da je industrijski proizvedena hrana najčešći uzrok smrti u svetu.
Podelite komentar
iva
profesorka je u pravu..neke namirnice na kojima ne pise da ima aditiva su daleko stetnije od onih u kojima ih ima
Podelite komentar