DOTAKLI SMO DNO: U Srbiji više abortusa nego rađanja!

Srbi su najstarija nacija u Evropi, a imajući u vidu prosečnu starost stanovništva, statistika kaže da žene rađaju u proseku 1,4 dece, a da je prosečan broj pobačaja 2,8 istaknuto je danas na skupu "Zaštita majčinstva u Srbiji".

Ministar za rad, zapošljavanje boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin istakao je da su demografski podaci zastrašujući i da se sva ministarstva, nevladine organizacije moraju uključiti da se slika promeni.

- Svi ćemo se angažovati i svi ćemo raditi na promeni ovih podataka. Nije samo ekonomija u pitanju. Zastrašujuće je da u Srbiji žene imaju više pobačaja, nego rađanja dece. Ovde govorimo o pobačajima koji su urađeni voljno i iz milion i jedog razloga - naglasio je Vulin.

On je dodao da je država preduzela neke korake i da je pojedinim zakonskim rešenjima pokušala da olakša porodicama sa decom i kao primer naveo Zakon o radu koji je predvideo vreme koje majke mogu da odsustvuju sa posla zbog dojenja i najavio usvajanje zakona o finansijskoj podršci porodica sa decom i zakona o socijalnoj zaštiti.

Organizatori skupa, predstavnici Udruženja "Roditelj", kažu da je država u poslednjih nekoliko godina dosta uradila na zakonodavnom planu, ali da je ostalo dosta nerešenih pitanja, kao i da su lokalne zajednice najslabija karika u lancu.

- Strategijom za podsticaj rađanja predviđeno je da lokalne samouprave budu nosioci mnogih mera i aktivosti u zaštiti roditeljstva - naglasila je predsednica udruženja Dragana Soćanin.

Ona je dodala da mnogo toga može da se uradi već sada i bez izdvajanja dodatnog novca, resursima koji postoje u zajednici.

Kao primer navela je usklađivanje radnog vremena vrtića sa radnim vremenom roditelja, koji je u Beogradu regulisano, ali poblem postoji u ostatku Srbije, kao i da bebi frendli sistem u porodilištima zahteva bolju organizaciju i bolji pristup.

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar naglasio je da se radi na oživljavanju savetovališta u domovima zdravlja koji bi uticali da se shvati značaj dojenja, da roditelji shvate koleku se prednosti kada se koristi majčino mleko.

Direktor Kancelarije UNICEF-a u Srbiji Mišel San-Lot rekao je da je Srbija na zakonodavnom nivou pomoći porodicama sa decom dosta uradila, ali da postoje problemi sprovođenja u praksi.

On kaže da veliki broj žena započinje dojenje beba nakon porođaja, ali da brzo prelaze na mlečnu formulu i kritikovao zdravstvene ustanove u kojima se reklamiraju mlečne formule i lekari koji porodiljama savetuju dohranu za bebe od četvrtog meseca.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Iznemogli beloglavi sup spustio se na seosku kuću: Spasavnje ugrožene vrste u selu Sedobro

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Vikica

    20. avgust 2014 | 15:31

    Odakle para da se podizu deca?! Davno proslo vreme, ako ima za jedno bice i za drugo. Cuj, promenjen zakon o radu da moze odsustvovati s posla da podoji dete. O Boze! Pa jel zbog toga pad nataliteta???? Nemaju mladi posao, krov nad glavom, novac.....nemaju bre za sebe, a ne jos i za dete.

  • milos

    20. avgust 2014 | 15:47

    JA RADIM I IMAM PLATU 25000,ZIVIM SA ZENOM I IMAMO JEDNO DETE,ZASTO NEMAMO DVOJE TROJE?PITAJTE DRZAVU ZASTO NEMAM PRAVO NA DECIJI DODATAK?I TREBA DA IZUMREMO,DA NESTANEMO.

  • Ivan

    20. avgust 2014 | 15:28

    Obezbeditte ljudima posao i plate, sami ce se brinuti za svoju decu, ne treba država da pomaže nista, mene je otac i majka koja nije radila kao nekvalifikovan radnik izveo na put zajedno sa bratom bez ikakvih poteškoća, a,ja sada,kao fakultetski obrazovan čovek jedva da mogu da prehranimo decu, a kamoli da ih besplatbno skolujemo da taksom od 30000 dinara za,knjige i sveske za početak školske godine.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA