KAKO TO RADE MAJSTORI: Otkrijte tajnu pirotskog roštilja!
U Pirotu je u restoranu hotela "Stadion" sinoć održan treći po redu "Festival majstora pirotskog roštilja" na kome je svoje umeće u spravljanju roštilja pokazalo dvanaest roštiljdžija iz pirotskog kraja.
Zaključak i takmičara i žirija je da je tajna izvanrednog ukusa pirotskog roštilja u tome što se u ovom gradu roštilj pravi - samo od mesa.
Upravo izvanredan roštilj razlog je zbog koga ogroman broj turista iz zemlje, ali i inostranstva, posebno iz Bugarske posećuje pirotske kafane.
Član žirija ove manifestacije Filip Ćirić, koji je u široj javnosti postao poznat kao član žirija u rijaliti-šou programu "Moja kuhinja moja pravila", kazao je Tanjugu da je Pirot pravi gastronomski biser Srbije.
- Sve kafane u Pirotu su ne dobre, nego odlične. Svi prave jako ukusnu i dobru hranu. To nemate van Pirota. U nekim gradovima Srbije imate tek po jednu takvu kafanu kakvih mi ovde imamo možda dvadeset. Pirot je nešto što je gastronomski biser ove zemlje - kaže Ćirić.
Predsednik žirija, poznati srpski kuvar i nekadašnji šef kuhinje "Interkontinentala" Stambol Geštamov kazao je Tanjugu da postoji velika razlika između pirotskog, leskovačkog, banjalučkog, sarajevskog i drugih vrsta roštilja.
- Ovde se koristi mešavina od 70 posto junećeg i 30 posto svinjskog mesa. To je zbog cene, ali to ne utiče na kvalitet. To je samo meso, nema aditiva, nema soje, što je veliki plus i zato je tolika najezda od naših komšija Bugara koji vikendom napune sve pirotske kafane i ne samo što jedu već nose i kući - kazao je Geštamov.
To potvrđuje i vlasnik jedne od najposećenijih kafana u gradu "Ladna voda" koja se nalazi u sklopu kompleksa Muzeja Ponišavlja Boban Tančić.
- Veliki broj turista tokom cele godine dolazi u Pirot isključivo da bi probali naš roštilj. Najviše ih ima iz Bugarske, koja nam je najbliža, ali ih ima i iz Nemačke, Italije, Francuske i drugih zemalja. Mi ne koristimo punila pa da od jednog kilograma mesa napravimo dva nego od kilograma mesa pravimo kilogram mesa za roštilj - pljeskavicu, ćevap, kobasicu, uštipak i tako dalje. ", kaže Tančić.
Poznati pirotski ugostitelj Predrag Stanković kaže da se pirotski roštiljdžije mesom snabdevaju sa Stare planine i da je meso najvišeg kvaliteta.
- Drugde se roštilj pravi od roštiljskog mesa koje sadrži 10, 15 možda 20 posto mesa, a ostalo je loj, aditivi, soja - kaže Stanković.
Direktor Turističke organizacije Pirot Bratislav Zlatkov kazao je da se upravo u cilju popularisanja Pirota kao destinacije za sve gurmane priređuju ovakve manifestacije.
- Početkom godine imamo Sajam pirotske peglane kobasice, Sajam staroplaninskih jela, sada i festival roštilja. Sve su to manifestacije koje iz godine u godinu privlače sve veći broj turista i zbog toga svi mi podržavamo ovakve manifestacije. Nastojaćemo i da obnovimo manifestaciju koja populariše pirotsku jagnjetinu - kazao je Zlatkov.
Organizator ove manifestacije je Opšte udruženje preduzetnika u Pirotu, a pokrovitelj je opština Pirot.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Đole prognoza
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Caribrod
U pirot i sirće blago.. :-D
Podelite komentar
džordž
bravo piroćanci,u nišu više nema pravog roštilja..malo mesa a ostalo je masnoća, otpad od mesa,žile, soja i ko zna šta još.. hit je i mlevena džigerica u kobasicama..
Podelite komentar
X
U Pirotu se koristi samo zdrava hrana
Podelite komentar