NAKON ZVERSKOG TIJANINOG UBISTVA: Da li ste za vraćanje smrtne kazne u Srbiji? (FOTO)

Po ko zna koji put Srbija plače za jednim detetom, koje je nedužno stradalo od ruke monstruma. Iako se punih trinaest dana tragalo za devojčicom Tijanom Jurić iz Bajmoka, vest o njenoj smrti noćas je odjeknula kao najstrašniji košmar.

Sama činjenica da je neko bio u stanju da pregazi devojčicu, iživljava se nad njom, a potom je uguši i zakopa na smetlištu, ponovo je otvorila pitanje o težini kazni koje propisuje naš zakon.

Iako su nakon ovog zločina ponovno vraćanje smrtne kazne tražili građani otvorivši Fejsbuk stranicu "Smrtna kazna za ubicu Tijane Jurić", ovo pitanje u žižu javnosti stavio je ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović rekavši da mu je žao što takva kazna više ne postoji u našem zakonodavstvu.

- Zbog ovakvog monstruma mi je žao što je Srbija ukinula smrtnu kaznu. Izgleda da naš narod nije bio spreman na tekovine evropske civilizacije kada smo ukinuli smrtnu kaznu – rekao je ministar policije.

Iako su stručnjaci saglasni da je dobro što je jedan ministar pokazao visok nivo empatije, kao i da je reagovao ljudski, smatraju da ideja o vraćanju smrtne kazne nije dobro rešenje i da ne bi doprinela smanjenju ovakvih zlodela.

Kriminolog Zlatko Nikolić kaže da postojanje smrtne kazne nije davalo efekte, navodeći da je dokazano da dok masa gleda javna pogubljenja "džeparoši rade svoj posao".

- Kazna je efektna tek kad je izvesna. Kad i počinilac i građani znaju da ga od njenog izvršenja niko ne može izvući. Takođe, mora da bude i brza - smatra Nikolić.

Advokat Đorđe Mamula takođe smatra da vraćanje smrtne kazne ne bi doprinelo smanjnju zločina u našoj zemlji. 

- Stoge kazne nisu lek. Kod nas dominira kazna od 12 godina, iako je propisana ona od 40. Dokazano je da se nakon 12 godina menja psiholooški profil zatvorenika i da ne mogu lako da se vrate normalnom životu. Posle dvanaest godina dešavaju se promene koje ometaju vraćanje na slobodu, a sloboda je - odgovornost - smatra Mamula.

On napominje da ovo nije prvi put da se pominje vraćanje smrtne kazne u Srbiji i da je isto učinjeno i nakon atentata na premijera Zorana Đinđića.

Srbija je kao jedan od uslova ulaska u Savet Evrope morala da krene s promenom svog zakonodavstva, a kao jedna od bitnih stavki bilo je upravo ukidanje smrtne kazne.

Ipak, svaki put kada se dogodi ovako nešto, postavlja se pitanje: Treba li da vratimo smrtnu kaznu?

Šta vi mislite?

(Milica Batinić)

Video: Iznemogli beloglavi sup spustio se na seosku kuću: Spasavnje ugrožene vrste u selu Sedobro

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA