NE BRINU SE: EU spremna za ebolu
Evropska unija je opremljena i spremna za lečenje obolelih ukoliko se smrtonosni virus ebole, koji je odneo stotine života u Zapadnoj Africi, pojavi u državama članicama Unije, saopštili su danas evropski izvori.
- Ne možemo da isključimo mogućnost da neka zaražena osoba stigne u Evropu, ali EU ima načina da brzo utvrdi prisustvo virusa i zaustavi njegovo širenje - rekao je neimenovani izvor EU, a preneo AFP.
Prema njegovim rečima, prijavljen je jedan sumnjiv slučaj u Valensiji u Španiji, ali se ispostavilo da nije reč o virusu ebole.
- Sistem je funkcionisao, pacijent je izolovan i testovi su sprovedeni brzo - rekao je isti izvor, istakavši da EU ima medicinski sistem uzbune kojim može da ustanovi pojavu bilo kakve ozbiljne zarazne bolesti, a sve države članice imaju specijalne bolnice i režime lečenja takvih slučajeva.
Ključni problem je, kako je naveo, pripremiti zemlje koje se graniče sa Gvinejom, Liberijom, Sijera Leoneom i Obalom Slonovače, koje su već zahvaćene ebolom, "pa čak i udaljenije zemlje".
- U prestonicama tih zemalja se beleži sve veći broj zaraženih. Period inkubacije kod ebole je 21 dan, a ljudi dosta putuju - upozorio je neimenovani izvor, dodavši da je sve teže naći lokalno osoblje koje će se brinuti o bolesnima u pogođenim zemljama.
EU je saopštila da je opasnost od širenja virusa ebole u Evropi trenutno mala, pošto je većina slučajeva obolelih zabeležena u udaljenim oblastima u pogođenim zemljama, a oni koji su oboleli ili su u kontaktu sa obolelima, pozivaju se da ostanu u izolaciji.
Unija je ranije saopštila da je izdvojila dodatnih dva miliona evra za borbu protiv virusa ebole koji izmiče kontroli u Zapadnoj Africi, čime je ukupan fond EU za suzbijanje ove opake bolesti povećan na 3,9 miliona evra, podseća francuska agencija.
- Nivo zaraze na terenu je izuzetno zabrinjavajući i moramo da pojačamo akciju pre nego što mnogo više života bude izgubljeno - rekla je komesarka EU za humanitarnu pomoć Kristalina Georgijeva.
EU je rasporedila eksperte na terenu kako bi obolelima pružili pomoć i pokušali da spreče širenje zaraze, ali je Georgijeva pozvala na "dalje napore međunarodne zajednice u cilju pružanja pomoći Zapadnoj Africi da izađe na kraj sa ovom pretnjom".
Do sada je epidemija odnela 670 života, a zabeleženo je 1.200 slučajeva zaraženih u Gvineji, Liberiji i Sijera Leoneu, koje spadaju među najsiromašnije zemlje sveta, dok je jedan slučaj potvrđen i u Nigeriji.
Svetska zdravstvena organizacija (STO) saopštila je da je reč o najvećoj zabeleženoj zarazi po broju obolelih, smrtnih slučajeva i geografskoj rasprostranjenosti.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Trampovi napustili crkvu i krenuli na čaj kod Bajdena
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.