Za javni sektor Zakon o radu još ne važi!

  • 6

Izmenjeni i dopunjeni Zakon o radu, koji se primenjuje od danas, neće odmah važiti i za zaposlene u javnom sektoru jer je njihov status regulisan drugim zakonima koji su još uvek na snazi. Naime, zaštitnik građana Saša Janković tvrdi da će novo radno zakonodavstvo napraviti red i jasnu razliku između

- Ako uzmemo u obzir da je država veoma veliki poslodavac i da su lokalne samouprave takođe veliki poslodavci, ispada da se donete izmene i dopune Zakona o radu ne odnose na veliki broj radnika. Zakon o radu se na zaposlene u javnom sektoru odnosi samo u onom segmentu koji ta dva zakona nisu smatrala bitnim, dakle zanemarljivo - tvrdi Janković.

On pojašnjava da su izmenjenim Zakonom o radu obuhvaćeni privatni poslodavci, javne službe i agencije. Međutim, dodaje, u njemu nema čak ni nekih agencija kao što je ona za borbu protiv korupcije, koja ima naziv "agencija" a ustvari je državni organ na koji se primenjuje Zakon o državnim službenicima.

- Potrebno je biti supspecijalista za radno pravo u javnom sektoru da bi se tačno znalo kada će se, na koju situaciju i kog radnika primeniti koje pravo. Recimo, Zakon o radu se odnosi na zaposlene u školama i bolnicama. Tako sada bolnice neće biti dužne da raspisuju konkurs kada zapošljavaju lekare, što je potpuni nonsens. Jer, državne bolnice koje su finansirane iz javnih sredstava dobijaju mogućnost da se ponašaju kao privatnici, i to tako što direktori mogu bez ikakvog konkursa držati nekog sedam godina u radnom odnosu na određeno vreme, a onda bez ikakvog konkursa zaposliti treću osobu za stalno. To im ovaj zakon omogućava – kaže Janković.

Zaštitnik građana upozorava i na to da se Zakon o radu može primeniti samo kod malog broja javnih preduzeća, odnosno na ona koja nemaju potpisane kolektivne ugovore, koji ih posebno štite, što dovodi do radnika prvog i drugog reda u javnim preduzećima u Srbiji.

To, kako ističe, pravi razliku među zaposlenima u javnim preduzećima, i to toliku da oni koji nemaju zaključene kolektivne ugovore moraju da se pitaju da li rade za istu državu.

S time da se Zakon o radu ne može odmah primeniti i na zaposlene u javnom sektoru slaže se i nekadašnji direktor Unije poslodavaca Srbije, a sada stručni konsultant mreže poslovne podrške stranim i domaćim kompanijama Dragoljub Rajić. On u izjavi za "Dnevnik" ističe da je trenutno došlo do pravne praznine koja će biti ispravljena tek kada postojeći Zakon o javnim službenicima i Zakon o radnim odnosima u državnim organima budu usklađeni s novim dopunama i izmenama Zakona o radu.

(Telegraf.rs)

Video: Tzv. kosovska policija upala u zgradu opštine Gračanica

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Dare

    29. jul 2014 | 09:57

    Javni sektor je rak rana Srpske privrede, smeta mi sto Vucic nije smenio Bajatovica I Krkobabica iz PTT, iskreno od familije Krkobabica mi se povraca kakav je to lopov I muljara kao I njegov otac koji je dobijao pare od gazda Miskovica svi su to zaboravili. Ako cistis nesto onda cistis gamad svuda nebitno cijije I ko ga podrzava, mislim, a to mi se nedopada da Vucic taktizira I ide postupno, a ja mislim da gubi na vremenu

  • Zoran

    29. jul 2014 | 12:51

    Za direktore ovaj zakon majka jana radnik radi sedam godine pa ga otpusti dabi sasvim trecoj osobi odma dao resenje za stalno, sto znaci ucipis se dobro finansijski kod direktora i dobijs resenje odma a sirotinja ostane bez poso lopovska drzava daje jos vece pravo lopovima da pljackaju i to po propisu i zakonu sramota unistise drzavu svi, dece im dusa njihova prokleta

  • milorad

    29. jul 2014 | 13:06

    vazno je da za penzije vazi.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA