Ni voda u Inđiji trenutno nije za piće!

  • 4

Sanitarni inspektor Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo doneo je rešenje o zabrani upotrebe vode za piće u Inđiji zbog hemijske neispravnosti, saopšteno je danas iz Kabineta predsednika opštine Inđija.

Navedeni rezultati ispitivanja uzorka vode proističu iz problema pedologije zemljišta na području cele Vojvodine, a ogleda se u povišenoj koncentraciji nitrita.

Građanima se preporučuje da ne konzumiraju vodu za piće uz napomenu da je korišćenje vode za sve druge namene (tehnička voda) dozvoljeno.

U saopštenju se naglašava da je voda mikrobiološki i bakteriološki savršenog kvaliteta i da nema opasnosti za građane, te se ne može ni u kakvom slučaju dovoditi u situaciju sličnu onoj u Odžacima ili u Užicu.

Imajući u vidu problem kvaliteta vode u Vojvodini, opština Inđija je izgradila fabriku vode.

Međutim, ta fabrika zbog nedovoljne količine vode preko leta ne može da funkcioniše, pa će biti u funkciji u narednih 60 dana, kako bi se novonastali problem prevazišao.

Iz opštine Inđija pozivaju Vladu Srbije da pomogne lokalnim samoupravama u Vojvodini, posebno opštini Inđija koja je uložila 20 miliona evra, izgradnjom novih bunara, odnosno rezervoara vode sredstvima fondova EU, kako bi fabrike vode mogle neprestano da funkcionišu i da se ovakve situacije ne bi ponavljale, navodi se u saopštenju.

Analize Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut", Agencije za zaštitu životne sredine i nadležnih na Departmanu za hemiju, biohemiju i zaštitu životne sredine Prirodnomatematičkog fakulteta u Novom Sadu pokazale su da je u Vojvodini higijenska ispravnost vode za piće najviše ugrožena.

U najvećem delu Vojvodine, navodi se u istraživanjima, za piće se koriste podzemne vode koje su lošeg kvaliteta, jer u njima ima arsena koji je kancerogen, natrijuma koji nije toksičan, ali koji u vodu donosi previše soli.

Voda za piće, dodaje se, u Vojvodini ima i povišen procenat gvožđa i mangana, kao i amonijaka koji utiče na razvoj mikroorganizama u cevovodima.

Inače, voda za piće u Zrenjaninu zabranjena je već deceniju, a velikih problema ima i u opštini Odžaci, gde je trenutno na snazi zabrana upotrebe vode u Karavukovu.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Muzej grada Beograda otvorio izložbu o nobelovcu Ivi Andriću u Pekingu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Sinisa

    25. jul 2014 | 14:50

    A nije ni u Kikindi pa niko nepise !

  • Copi

    25. jul 2014 | 14:41

    Srbija je Meka i Mesina okrece se SNA maaina

  • Srbin

    26. jul 2014 | 00:47

    Ma ljudi da se ne lazemo....koliko vas uopste pije vodu iz cesme? Ja vec godinama ne pijem, niti planiram. Niti u Indjiji, niti bilo gde drugde! Vise nikom nista ne verujem, a mesecima vec pricaju kako je ispravna voda u Srbiji. Pa kako ispravna kad je zuta...aman zaman!?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA