Cela kuća za 4.000 evra, a niko da je kupi!

  • 62

Napušteni porodični domovi sa okućnicama u bačkim selima nude se na prodaju po bagatelnim cenama, ali kupaca nema, piše Politika.

U seoskim naseljima širom Bačke ima na stotine praznih kuća koje se nude na prodaju po bagatelnim cenama, od četiri do sedam, osam hiljada evra.

Mnoge su već uveliko zapuštene, ali ima ih i sasvim solidnog izgleda sa električnim, vodovodnim i telefonskim priključcima, prostranim dvorištima i okućnicama, tako reći odmah useljivih. Međutim, kupaca nema, ili su vrlo retki.

- Prema poslednjem popisu, u Ravnom Selu bilo je nešto više od 1.000 domaćinstava, a trenutno ima oko sto praznih kuća koje, čak ni za male pare, nikome ne trebaju. Naslednici nisu u mogućnosti da ih održavaju, ili to ne žele, tako da one brzo propadaju a često su i na meti vandala. Meštani nemaju nikakvih izgleda da se ovde zaposle, selo je postalo gotovo slepa ulica na rubu opština Vrbas i Bački Petrovac - kaže sekretar Mesne zajednice Ravno Selo Aleksandar Stanojević, navodeći da se ovde pristojna kuća može kupiti po ceni jednog polovnog stranog automobila.

Istovetne priče mogu se čuti i u Kucuri, Ruskom Krsturu, Kruščiću, Liparu, Sivcu... Na desetine familija iz ovih a i drugih sela sa područja opština Vrbas i Kula odselilo se poslednjih godina u inostranstvo, najviše u Kanadu, Mađarsku i Slovačku. Koliko su opustela sela u ovom delu Bačke najbolje odslikava broj upisanih đaka prvaka koji je – saznajemo u školskoj upravi – ove godine i do tri puta manji nego krajem prošle decenije.

Igrom sudbine, u ovdašnjim seoskim naseljima u poslednje vreme trajno se udomljava sve više izbegličkih i prognanih porodica. Uz finansijsku podršku lokalnih samouprava i Komesarijata za izbeglice, a delom i vlastitim učešćem, kupuju i adaptiraju napuštene seoske kuće ili salaše, počinju da se bave zemljoradnjom i stočarstvom. Neki su se, poput Zorana Pavlovića, prognanika iz Prizrena, brzo privikli na paorski način života.

- Konkurisao sam prošle godine za pomoć za kupovinu kuće u Kucuri, što mi je odobreno, dobio potom i nešto kredita, pa evo s porodicom "pustio korene" ovde u bačkoj ravnici. Meštani su nas izuzetno lepo prihvatili, dobre su komšije, a selo je lepo uređeno – ulice i trotoari su asfaltirani, vodovodna, kanalizaciona i telefonska mreža dopiru do svakog dela sela. Blizu nam je Vrbas, a ni Novi Sad nije daleko. Kad nema druge, moramo biti zadovoljni - kaže sagovornik Politike.

(Telegraf.rs)

Video: Da li je manje štetno ako pijemo piće "bez šećera" i zašto je plastika za jednokratnu upotrebu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Teme

Komentari

  • Vojo

    23. jul 2014 | 12:50

    Nece niko u selo, losi uslovi zivota, putevi katastrofa kablovske nema kanalizacije nema gasa nema cak i mobilni telefoni lose rade sve se ulaze u Beograd i Novi Sad

  • Savo

    23. jul 2014 | 11:21

    I kad kupis onda ti govore vidi ga sta si dosao ovamo bre i ti si vazda doslo ja sam glavni ovde jer ja sam odavde nikao moji su koreni odavde a tvoji nisu zato je bolje niposto nekupovat

  • ....................

    23. jul 2014 | 12:51

    Slika i prilika Srbije kakva zapravo jeste. Opustosena nemastinom sela su prazna a nekada se lepo zivelo na selu. Jos se Srem nekako i drzi a Banat i Backa propadaju brzinom svetlosti. Nekada su seljaci ziveli od njiva i stoke a radnici od fabrika. Sad su svi prinudjeni da rade u nekim magacinima za 25000 dinara. Izgleda da su politicari resili da nam dokazu da nismo sposobni ni krompir, luk, paradajz i krastavce da proizvedemo pa moramo da uvezemo a fabricka proizvodnja je postala misaona imenica za ovu vise nego banana drzavu.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA