NA ĆIRILICI! Ovo je spomenik koji su Nemci podigli Srbima u Prvom svetskom ratu! (FOTO)

 
  • 25

Iako su bili na suprotnim stranama, vojnici su se i te kako poštovali, a u prilog tome ide i činjenica da su pripadnici carske Nemačke vojske 1918. podigli spomenik preminulim srpskim zarobljenicima iz logora Kenigsbrik kod Drezdena. Nemci su nas tada poštovali zato što smo voleli svoju slobodu i ideju, a kakvi smo danas?

Veliki rat, koji se tako zvao kada je izbio, odneo je mnogo žrtava, ali je bilo i priča koje nikoga ne ostavljaju ravnodušnim.

Iako su bili na suprotnim stranama, vojnici su se i te kako poštovali, a u prilog tome ide i činjenica da su pripadnici carske Nemačke vojske 1918. podigli spomenik preminulim srpskim zarobljenicima iz logora Kenigsbrik kod Drezdena.

Natpis na spomeniku je isklesan ćirilicom, a tu je i srpski kraljevski orao.  Sigurno mnoge buni otkud takvo poštovanje prema neprijateljima kod Nemaca, a Bane Gajić daje odgovor:

- Poštovanje prema ratnim neprijateljima od strane Nemaca  je nešto što je bilo ukorenjeno u kodeksu nemačkih (pruskih) aristokrata oficira, i taj duh je dominirao u nemačkoj carskoj vojsci u Prvom svetskom ratu.

Naročito poštovanje su pokazivali prema ratničkim narodima, koje su cenili prema borbenom duhu koji su imali, Englezi i Srbi su tu bili u vrhu. Postoji onaj čuveni govor Fon Makenzena gde on sprema svoju vojsku koju predvodi u napad na Srbiju rečima da oni ne polaze ni na italijanski, ni na ruski front, već na Srbe koji najviše cene svoju slobodu.

Kada je reč o militarističkim krugovima Carske Nemačke, stvari su stajale ovako kako prikazuje ovaj serijal fotografija, poštovanje i prema zarobljenima. Šta se kasnije izmenilo u nama , a šta u Nemcima, ostaje za duboko razmišljanje, ali sigurno je da u kasnijim epohama, sve do ove najnovije faze "domaćih zadataka", tog poštovanja više nema.

Da li smo zaboravili da volimo sebe, svoju slobodu i svoju ideju, da li su Nemci zaboravili da poštuju male narode, ne znam, tek ovaj prizor nam ostavlja neke "domaće zadatke" - za opsežno razmatranje, rekao bih - završava Bane Gajić.

Ovako danas izgleda ovaj spomenik, a čini se da bi naše vlasti mogle da učine nešto i spreče dalje propadanje ovog veoma bitnog svedoka istorije.

(Telegraf.rs)

Video: Željko Joksimović otpevao hitove sa najvećeg Massimovog koncerta

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Montoya

    16. jul 2014 | 20:17

    Sve sto je valjalo u Srbiji izginulo je i tim ratovima. Vecina ovih sto je ostalo u Srbiji potomci su dezertera i kukavica, zato i jesmo ovakvi kakvi smo. Nekad ponosit i castan narod postade ponizan i necasan...

  • toza

    16. jul 2014 | 20:55

    Nemacka carska vojska nije imala nikakve veze sa potonjim nacistima. Stavise, stari oficir i aristokratija su prezirali Hitlera (koji i nije bio Nemac,vec Austrijanac).

  • Jordan

    16. jul 2014 | 18:47

    U to vreme je malo ko u Srbiji pisao latinicu tako da je logično što su posvetu na spomeniku napisali ćirilicom.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA