KOLIKO KOŠTA TUŽAKANJE SRBIJE I HRVATSKE U HAGU: Potrošili smo čak 800.000 evra!
Srbija je do sada potrošila preko 800.000 evra za pravno zastupanje pred Međunarodnim sudom pravde u slučaju međusobnih tužbi za genocid Srbije i Hrvatske, saznaje BIRN.
U dokumentu poslatom BIRN-u, Ministarstvo spoljnih poslova navelo je da je od 2007. do 2014. potrošilo 92,457,981 dinara, što je nešto više od 804,000 evra, na tužbu i protivtužbu za genocid Srbije i Hrvatske.
“Od ukupne sume, u ovom je periodu nа rаd prаvnih zаstupnikа Republike Srbije i njihovih kаncelаrijа potrošeno 76.993.338,98 dinara” navodi se u dokumentu.
“Zа intelektuаlne usluge, koje podrаzumevаju skupljаnje i obrаdu mаterijаlа neophodnih zа suđenje, te njihovo prevođenje, uplаćeno je 9,910,341.12 dinara [86,176 evra],” dodaje se.
Za ostаle troškove - putovаnjа i smeštаj, dnevnice, štаmpаnje neophodne dokumentаcije i logističke troškove - Srbija je izdvojila 5,554,300.00 dinara [48,298 evra].
Prema navodima Ministarstva, Srbija nije imala troškove od 2004. do 2007. godine, dok za raniji period od 1999. do 2004. država više ne čuva podatke.
- Nаpominjemo dа podаci zа prethodni period nisu dostupni jer Uredbа o budžetskom rаčunovodstvu predviđа dа se rаčunovodstvene isprаve čuvаju 10 godinа, sа retkim izuzecimа trаjnog čuvаnjа - objašnjava se u dokumentu.
Hrvatska je prošlog meseca objavila da je potrošila 3,7 miliona evra za zastupanje u Hagu.
Rasprava po međusobnim tužbama Zagreba i Beograda za genocid tokom rata devedesetih održana je ove godine održana pred Međunarodnim sudom pravde.
Hrvatska je tužbu za genocid protiv Srbije podnela 1999. godine, a takođe je zahtevala da Beograd kazni sve počinioce ratnih zločina tokom sukoba devedesetih, da vrati sve ukradene umetnine i da plati ratnu odštetu. Srbija je kao odgovor na to podnela kontratužbu 2010. godine, a tvrdi da je Hrvatska kriva za genocid protiv Srba za vreme i posle rata.
I Hrvatska i Srbija izrazile su uverenost da će odneti pobedu u sporu, dok su stručnjaci ukazali da niko neće uspeti da dokaže genocid, a zabrinuti su da će ovaj spor naštetiti odnosima dve zemlje.
Od kada je osnovan nakon Drugog svetskog rata Međunarodni sud pravde je priznao samo jedan slučaj genocida - masakr u Srebrenici 1995. godine.
Presude u oba slučaja očekuju se naredne godine.
(Telegraf.rs / Izvor: BIRN)
Video: Dragan Ričard Radić za Telegraf.rs o radu na holivudskim filmovima, o Sandri Bulok, Miri Furlan...
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ja
Kako god da bude presuda ipak mora da se prizna hrvatima to što su uspeli da obnove više od pola porušene zemlje i da naprave reforme i uđu u EU prije Srbije, gde nije bilo takvih troškova a opet zaostaje za njima bar jedno 15g!
Podelite komentar
Mila
Pa hrvatima se isplatilo jer su im svi generali oslobođeni a žalosno da su morali toliko da plaćaju da bi to dokazali a ko je kriv Srbiji koja plaća za te poremećene zločince i to baš dok je najgora kriza neka im sud da advokata i da Srbija nema veze sa njima!
Podelite komentar
Srbo kabadahic
Srbija treba svoje braniti . Kad je trebalo ginuti za Srbiju ovo što ovde kake sigurno nisu išli i rat nego su isto pametovali
Podelite komentar