Zašto polovina mladih u Srbiji ne radi?
Više od 50 odsto mladih ne radi, a veliki broj više od godinu dana traži posao, zbog toga se mora uspostaviti dobar model obrazovanja koji prepoznaje tržište.
To je zaključeno danas na konferenciji o zapošljavanju mladih.
Ministar za rad, zapošljavanje, siocijalna i boračka pitanja Aleksandar Vulin rekao je na ovoj konferenciji da je ta statistika zastrašujuća i ocenio da su mladi neprilagođeni tržištu - što znači da ili imaju obrazovanje koje nije potrebno, ili s druge strane nemaju dovoljno obrazovanja.
Šef sektora za evropske intergracije Delegacije EU u Srbiji Frenk Janmat rekao je da sa zadovoljstvom očekuju donošenje izmena zakona o radu, jer će poslodavci imati veće podsticaje da zapošljavaju mladih. Istakao je da je neophodno sprovesti program reformi scojalne politike i politike zapošljavanja u Srbiji i prilagoditi ih standardima EU. Napomenuo je da u Srbiji postoje sistemski problemi i da se maldi udaljavaju od tržšita rada. "Ovu situaciju treba rešavati kako bismo izbegli izgubljenu generaciju. Očicgledno je da ako se nešto ne uradi to predstavlja izgubljenu šansu i to Srbija ne može da dozvoli", zaključio je Janmat.
Navodeći statističke podatke, Vulin je rekao da blizu 20 odsto mladih ne učestvuje u traženju posla, ali da s druge strane ima mnogo onih koji ga traže duže od godinu dana.
- Nema jednog rešenja za ovaj problem, ali obrazovanje jeste ključ svega... Moramo uspostaviti dobar model obrazovanja koji prepoznaje tržište - rekao je Vulin i ukazao da istraživanja pokazuju da je svaka treća diploma menadžerskog karaktera, a nije, kako je rekao, svako treće radno mesto koje se otvara menadžersko.
Istakao je da će se izmenama zakona o radu olakšati zapošljavanje, ali nažalost i otpuštanje.
Govoreći o izazovima sa kojima se suočava vlada, Vulin je rekao da u Srbiji ima 1,7 miliona penzionera, a imajući u vidu evropske standarde, da na jednog penzionera ide tri radnika, mi bismo trebali da imamo 5,1 miliona zaposlenih.
U tom smislu govorio je o izmenama zakona o PIO "koji neće odmah dobro uticati na zapošljavanje mladih", ali jeste životna činjenica da imamo veliki broj penzionera.
Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srđan Verbić rekao je da je vreme kada je posao bio garantovan posle škole davno prošlo i da danas ne postoje garancije u tom smislu.
On je rekao da današnji učenici nisu manje sposobni nego oni pre 10 i 15 godina, samo nisu imali prliku da razviju veštine. "Kriza zapšljavanja je samo kriza veština koje nismo uspeli da razvijemo tokom školovanja", rekao je on.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Pas sa Cetinja čeka decu koja nikada neće doći
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dag
Zato, sto nema - posla.Demagoska je prica o planskom obrazovanju.Svi se secamo Suvara, i sulude klasifikacije zanimanja.(strucnjak za pendzetiranje pete i sl. ). U zemlji u kojoj privreda i ne postoji,ovakvo pitanje je - besmisleno.Vecina se skoluje - za menadzere.Cega?...
Podelite komentar
Milan
Ja sam zavrsio pravni fakultet i imam prosek 9.46 dve godine sam radio kao koordinator u jednoj privatnoj agenciji za obezbedjenje (nisan imao ni jedan propust,napisao sam savrsene pravilnike i uputstva, implementirao nekoliko standarda) a onda je jednog dana na moje mesto dosao vojni penzioner, po cinu stariji vodnik (kiji cak nema ni fakultet vec zavrsenu srednju vojnu skolu) cija je penzija oko 50000 i pristao je da radi isti posao za 300e bez prijave ja sam imao 400 + prijava, nakon cega se gazda agencije meni zahvalio.Danas trazim bilo kakav posao ali nude samo branje visanja 140dinara po satu.Ali srecom znam jezik pa cu da pobegnem iz ove ludare.
Podelite komentar
NekoIzMase
Traze radnika sa iskustvom, traze radika sa iskustvom, traze radnika sa iskustvom, zao nam ali prelazite starosnu granicu... Tako nekako izgleda potraga za poslom
Podelite komentar