OPREZ - PRISLUŠKUJU: Vaša privatnost i pametni telefoni nisu zaštićeni u Srbiji!

 
  • 15

Među predmetima koji se po krivičnom zakonu moraju oduzeti su uređaji na kojima se mogu čuvati elektronski zapisi, što se može činiti na mobilnom telefonu. U zakonu stoji i da organ postupka može da ih pregleda, ako proceni da za to ima potrebe

Vrhovni sud SAD nedavno je doneo odluku da je policiji potreban sudski nalog pre nego što pretraži mobilni telefon uhapšenog, dok u Srbiji takav nalog nije neophodan.

Mobilni, a naročito pametni telefoni odavno ne služe samo za komunikaciju. Takvi telefoni su sada i naši foto-aparati, spomenari, podsetnici, skladište za privatne i poverljive informacije lične prirode.

U Srbiji policajac ima pravo da gleda u telefon privedenog. To se tokom nedavnih poplava dogodilo zbog sumnje da su širili paniku, postavljajući preko mobilnih telefona komentare i statuse, podseća RTS.

Da su isto uradili u Americi, pre pregledanja sadržaja telefona policija bi morala da dobije sudski nalog, jer, kako stoji u odluci Vrhovnog suda, savremeni telefoni nisu samo uređaji, već je u njima naša privatnost.

Među predmetima koji se po krivičnom zakonu moraju oduzeti su uređaji na kojima se mogu čuvati elektronski zapisi, što se može činiti na mobilnom telefonu. U zakonu stoji i da organ postupka može da ih pregleda, ako proceni da za to ima potrebe.

U Sjedinjenim Državama su otišli korak dalje u zaštiti privatnosti građana.

- Ta odluka suda SAD je doneta zbog niza incidenata vezanih za pretresanje ljudi, jer je američka policija uvela praksu da se pregleda mobilni telefon i to ne sa stanovišta koji bi bio tolerisan, da eventualno pregleda da li ima žilet, bodež, neko hemijsko sredstvo, nego su policajci pregledali sadržinu telefona - objašnjava za RTS Rodoljub Šabić, poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti.

Direktor Jukoma, advokat Milan Antonijević, smatra da je to jedan od većih koraka jer je privatnost jedno od prava koje bi trebalo štititi.

- Nažalost, naš ustav ne prepoznaje ovo pravo na adekvatan način, ali očekujem da će se ili nakon izmena ustava ili prilagođavanja drugih propisa, ovo pravo na isti način štititi - kaže Antonijević.

Policiji bi odmah trebalo dozvoliti pregled telefona, smatraju sagovornici RTS-a, jedino ako se njime može izvšiti neko krivično delo, na primer aktivirati eksplozivna naprava.

(Telegraf.rs)

Video: Tagić: Važno je da mladi preko serije Sablja shvate ko je bio Zoran Đinđić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Kontras

    5. jul 2014 | 10:28

    Nece oni prisluskivati nabedjene biznismene-kriminalce iz svih sfera ovog drustva, ukljucujuci i politiku vec ovaj napaceni narod koji nema pravo glasa i kada smogne snage i ostavi komentar protiv drzave onda dolaze i isti hapse i otimaju telefone. Ziveo narod!!!

  • Nikola

    5. jul 2014 | 10:21

    Није то једино право које нам је угрожено. У САД полиција не сме да вам прегледа ни возило без ваше сагласности - код нас то сме. У САД полиција не сме да вас претресе без ваше сагласности - код нас сме. У САД полицајац не може на улици да вам тражи личну карту осим ако нисте прекшили закон или сумња да сте у поступку прекршења закона - код нас сме. У САД нисте у обавези да одговарате на питања полиције (пети амандман), а кад нас јесте (информативни разговор). Код нас је чак предвиђена и казна за оне које то не чине ако се теретите за кривично дело за које је предвиђена казна затвором преко 20 година. (ако се не варам) То је оно што знам, а сигурно има више.

  • v

    5. jul 2014 | 11:39

    nek prisluskuju....mogu samo da cuju u kolikim sam dugovima ;)

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA