Svaki deseti diplomac čeka posao duže od pet godina!
Prvi značajan posao, koji je ugovoren na više od šest meseci, najkraće traže diplomci u oblastima informatike, računarstva i matematike, a najduže učitelji, pedagozi i agroinženjeri, pokazalo je prvo regionalno istraživanje o diplomiranim studentima u okviru CONGRAD Tempus projekta.
Predstavljajući rezultate ankete, koja je obuhvatila Srbiju, Bosnu i Hercegovinu i Crnu Goru, istraživač u Centru za obrazovne politike Predrag Lažetić rekao je da je, među diplomiranim studentima koji već rade, prosečna dužina traganja za poslom u regionu iznosila 5,17 meseci, a u Srbiji 5,03 meseci za one koji su se školovali na univerzitetu i 6,86 meseci za one koji su bili na visokim tehničkim školama strukovnih studija.
Na to pitanje nisu odgovarali diplomirani studenti koji ni pet godina nakon završetka školovanja nisu imali posao, a tražili su ga. Oni spadaju u kategoriju dugotrajno nezaposlenih i njih u Srbiji ima 11,6 odsto, dok je u regionu taj procenat najveći u Crnoj Gori i iznosi 15,6.
U regionu, najveća dugotrajna nezaposlenost nakon studija od preko 20 odsto zabeležena je u oblastima bionauke (biologija i ekologija), medicinskih nauka i kategorija u kojima dominiraju studije sporta i fizičke kulture, rekao je Lažetić na konferenciji za novinare.
S druge strane, dodao je on, jedan od pet diplomiranih na univerzitetima koji su učestvovali u projektu, tačnije 18 odsto njih u Srbiji i regionu, u trenutku diplomiranja je već imao značajan posao koji je nakon diplomiranja nastavio.
Govoreći o strategijama pronalaženja prvog značajnog zaposlenja, Lažetić je rekao da u čitavom regionu oslanjanje na socijalne mreže rođaka i prijatelja još daje najbolje rezultate (32,8 odsto na celom uzorku), pri čemu Srbija prednjači jer je do prvog posla preko ličnih kontakata došlo 36 odsto studenata univerziteta i 39,2 odsto diplomiranih studenata sa viših škola.
- Sledeća najzastupljenija strategija na celom uzorku je praćenje oglasa u novinama i na internetu i to je za njih 21,2 odsto bio način da dodju do posla - objasnio je on.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Zastrašujući snimci Los Anđelesa u plamenu: Evakuisano 30.000 ljudi
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
student drzavnog fakulteta
Kako je lako ljudima bez fakulteta,ili sa diplomama privatnih fakulteta i raznih visih skola da kritikuju i pljuju po ljudima koji nisu u roku zavrsili ozbiljne fakultete.Ko se nije namučio da završi i ne zna zasto je potrebno vreme da bi se završio fakultet... Svaka čast onome ko završi u roku,ali zaista nije uredu podcenjivati neciju mukom zaradjenu diplomu sa par godina zakasnjenja.
Podelite komentar
hehe
ima razlike da li je diplomirao sa 23-24 ili sa 30 godina, a poceo sa 18. neko ko studira 12 godina fakultet koji traje 4 i zavrsi ga sa nekim 7.5 prosekom sigurno nece biti prvi na listi kandidata. u tim godinama bi trebao i master da ima ili 5-6 godina staza vec. a on studirao tri puta duze nego sto je predvidjeno i odmah ocekuje neku visoku poziciju jer ipak imaju fakultet. znate kako jenu svajcarskoj-ako dva puta padnes ispit npr.matematiku ne mozes da ga polazes nikada vise i to ni na jednom faksu koji ima matematiku. nema tamo vecitih studenata i treba svi da shvate da ne treba svako da studira. ovi sto studiraju 10 i vise godina po meni kao da ga nisu ni zavrsili...
Podelite komentar
marko
sto ga ceka? neka ga stvori sam! valjda mozga ima kad je vec zavrsio fakultet
Podelite komentar