Bolnica bacila bebu zajedno sa otpadom

  • 9

Evropski sud za ljudska prava u Strazburu doneo je danas prvostepenu presudu u korist hrvatskog građanina Miodraga Marića koji nije uspeo u svojoj državi da dođe do odgovora gde su sahranjeni ostaci njegovog mrtvorođenog deteta.

Marićeva supruga imala je porođaj 2003. godine u državnoj bolnici u Splitu, ali novorođenče nije bilo živo, a roditelji su odbili da preuzmu telo deteta ostavljajući bolnici da izvrši autopsiju tela i da ga sahrani, navedeno je u presudi koju je objavio Sud u Strazburu.

Kada su Marići nešto kasnije zatražili informaciju o lokaciji na kojoj je sahranjeno njihovo dete, u bolnici su dobili odgovor da je telo zajedno sa medicinskim otpadom poslato u Zagreb gde je spaljeno.

U maju 2007. godine Sudu u Splitu doneo je odluku da prema domaćem zakonu telo deteta nije trebalo da bude spaljeno zajedno sa medicinskim otpadoma, ali da nema zakonske osnove koja obavezuje bolnicu da obavesti roditelje gde je telo njihovog mrtvorođenog deteta pokopano, pa zbog toga roditelji nemaju pravo na odštetu.

Ovu presudu splitskog suda potvrdio je 2008. godine Vrhovni sud Hrvatske, a zatim je 2012. godine žalbu Marića odbacio Ustavni sud, nakon čega su se roditelji obratili Evropskom sudu za ljudska prava.

U obrazloženju Suda u Strazburu navedeno je da nije reč o tome da li su Marići imali pravo da odaberu način i mesto sahrane deteta, već da li je bolnica mogla da stavi telo zajedno sa medicinskim otpadom i da ga ukloni bez traga, kao i da je bolnica na taj način prekršila zakon.

Sud je odredio da Hrvatska treba da plati Mariću na ime nematerijalne štete iznos od 12.300 evra.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Oskrnjavljen mural herojima s Košara u Kosovskoj Mitrovici, zločin iz mržnje prema Srbima

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • biba

    12. jun 2014 | 21:59

    Ma kako ih nije sram ostaviti djete ma fuj kako god bilo trebali su mu omoguciti dostojnu sahranu to je ipak njihovo djete. Gamad i sad traze pare fuj.

  • Egzekutor

    12. jun 2014 | 20:52

    Netreba im platiti. Kskvi su to roditelji koji nisu našli za shodno ds sshrane svoje mrtvorođeno dete nego troškove prebacuju na državu a posle bi da profitiraju sramno. Tvoje dete je tvoje i kdd je živo i kad je nedaj bože mrtvo.

  • biserka

    12. jun 2014 | 22:01

    Uzas jedan sta se radi al kako su roditelji imali srca ne sahranit svoje djete.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA